Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w MPiPS, wziął udział 8 listopada br. w międzynarodowej konferencji pt. "Ramy kwalifikacji jako narzędzie polityki publicznej dla uczenia się przez całe życie". Organizatorem tego wydarzenia był Instytut Badań Edukacyjnych oraz eksperci Bolońscy działający przy Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej objęło patronat nad konferencją. W obradach uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przedstawiciele polskiego środowiska akademickiego, osoby związane ze szkolnictwem zawodowym w Polsce, przedstawiciele projektów, które dotyczą ram kwalifikacji oraz goście z innych krajów, którzy zajmują się wdrażaniem lub projektowaniem krajowych ram kwalifikacji
Zgodnie z założeniami Ramy Kwalifikacji powinny pokazywać zakres i poziom tego, co człowiek wie, rozumie i umie wykonać. Każda z kwalifikacja będzie opisana jako zbiór wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych oraz potwierdzana formalnie wydanym dokumentem.
W swoim wystąpieniu otwierającym konferencję, Jacek Męcina podkreślił znaczenie wprowadzenie Krajowych Ram Kwalifikacji dla efektywnego przejścia absolwentów wszystkich typów szkół na rynek pracy. Spójny i wiarygodny system opisywania zakresu posiadanej wiedzy i umiejętności potencjalnych pracowników jest istotnym elementem, który ułatwia pracodawcom podejmowanie decyzji o zatrudnieniu absolwentów. Podkreślił również, że wprowadzenie KRK porządkuje informacje o kwalifikacjach uzyskiwanych w kraju i ustalające ich relacje do kwalifikacji uzyskiwanych w innych krajach członkowskich Unii.Polskie Ramy Kwalifikacji powinny sprawić, że świadectwa i dyplomy wydawane przez krajowe szkoły i uczelnie staną się bardziej czytelne, rozpoznawalne w kraju i Europie, co będzie sprzyjać mobilności osób pracujących i uczących się oraz ułatwi im uczestnictwo w uczeniu się przez całe życie.
Na zakończenie Jacek Męcina, Sekretarz Stanu, wyraził nadzieję, ze Krajowy System Kwalifikacji z czasem obejmie również absolwentów wszystkich rodzajów szkół.