submenu
content
Spotkanie Jacka Męciny, Sekretarza Stanu z przedstawicielami Powiatowych Urzędów Pracy w Krakowie Spotkanie Jacka Męciny,... Spotkanie Jacka Męciny, Sekretarza Stanu z przedstawicielami Powiatowych Urzędów Pracy w Krakowie Spotkanie Jacka Męciny,...

Spotkanie Jacka Męciny, Sekretarza Stanu z przedstawicielami Powiatowych Urzędów Pracy w Krakowie

07-12-2012

Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w MPiPS  26 listopada wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Powiatowych Urzędów Pracy z województwa małopolskiego. Była to kolejna wizyta, której celem było wysłuchanie opinii przedstawicieli publicznych służb zatrudnienia. Tematem spotkania były zmiany jakie są planowane w funkcjonowaniu urzędów pracy w związku z przygotowywaną reformą polityki rynku pracy.

Spotkanie było poświęcone prezentacji głównych założeń reformy ze szczególnym uwzględnieniem zlecania części usług podmiotom niepublicznym oraz profilowania wsparcia dla osób bezrobotnych.

W trakcie spotkania został poruszony temat profilowania wsparcia dla osób bezrobotnych. Wprowadzenie tego rozwiązana  wzorowanego na sposobach działania funkcjonujących w krajach unijnych ,  na będzie oparte na analizie potencjałów i potrzeb osoby zgłaszającej się do powiatowego urzędu pracy. Diagnoza ta będzie dokonywana przez  odpowiednio przygotowanego do tego zadania pracownika, a jej celem będzie nie tylko ocena bieżącej sytuacji danej osoby, ale również uzyskanie danych, które pozwolą najbardziej trafnie i efektywnie dobrać instrumenty i usługi aktywizacyjne, co w efekcie pozwoli udzielenie skutecznej pomocy.  Planuje się wyróżnienie trzech grup bezrobotnych : osoby o wysokim poziomie aktywności w poszukiwaniu sposobu na rozwiązanie własnej sytuacji zawodowej, bezrobotni wymagających wsparcia poprzez dostępne usługi i instrumenty rynku pracy bezrobotnych oddaleni od rynku pracy (bezrobotni drugiej szansy), którzy uzyskają pomoc za pośrednictwem instytucji pomocy społecznej.

Profilowanie będzie częścią nowego podejścia do indywidualizacji usług kierowanych do bezrobotnych, uwzględniające rodzaj potrzeb bezrobotnego i powiązane z charakterem działań, jakie można bezrobotnemu zaproponować w jego aktualnej sytuacji.

Obecnie obowiązujące zasady przyznawania usług i instrumentów są zbyt restrykcyjne, dlatego tez wraz z wprowadzeniem profilowania, pracownicy powiatowych urzędów pracy zyskają większą swobodę w doborze form wsparcia osoby poszukującej pracy.   

Inną zmianą jaka jest planowana odnośnie funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia jest odejście od podziału pracowników na osoby zajmujące się pośrednictwem pracy, poradnictwem zawodowym i informacją zawodowa, pomocą w aktywnym poszukiwaniu pracy i organizacją szkoleń na rzecz jednego pracownika – doradcy ds. pracy. Stanowisko to będzie miało charakter zbliżony do doradcy klienta w instytucjach niepublicznych, a jego istotą będzie zintegrowanie wszelkich informacji  i możliwości udzielenia dostępnych form wsparcia.  Skupienie wszystkich funkcji doradczo – wspierających w ramach jednej osoby pozwoli na zacieśnienie relacji pomiędzy pracownikiem a osobą zarejestrowaną w PUP.

Jacek Męcina wskazał również, iż zgodnie z zamierzeniami resortu planowane jest zwiększenie udziału podmiotów niepublicznych w realizacji usług aktywizacyjnych. To rozwiązanie sprawdza się w krajach Unii Europejskiej, choć realizowane modele wzajemnie się od siebie różnią. Cechą polskiego modelu, który będzie testowany w ramach projektu pilotażowego „Partnerstwo dla Pracy” jest oparcie obecności niepublicznych agencji zatrudnienia na współpracy z urzędami pracy. Podmioty niepubliczne będą świadczyły usługi na rzecz osób bezrobotnych, które wymagają zwiększonego zakresu pomocy w zakresie aktywizacji. Jednocześnie współpraca z agencjami zatrudnienia stanowi rozwiązania problemu niskiej dostępności do usług aktywizacyjnych w okresie rosnącego bezrobocia. Istotną nowego rozwiązania jest wprowadzenie systemu uzależniającego wysokość wynagrodzenia przysługującego agencji zatrudnienia w zależności od uzyskiwanych przez nią efektów.

Dyrektor powiatowych urzędów pracy w swoich pytaniach odnosili się do zaprezentowanej koncepcji zmiany. Część pytań dotyczyła m.in. harmonogramu wprowadzania reformy, kwestii podziału środków funduszu pracy, relacji pomiędzy publicznymi służbami zatrudnienia a agencjami zatrudnienia, wprowadzenia proefektywnościowego systemu podziału środków z Funduszu Pracy.  Ustalono, że uczestnicy spotkania będą przesyłać pytania i sugestie, szczególnie dotyczące odbiurokratyzowania urzędów pracy, za pośrednictwem dyrektora WUP do Ministerstwa. Jacek Męcina podkreślił, ze do przeprowadzenia reformy potrzebne jest zaangażowanie pracowników na wszystkich poziomach. Szczególnie istotna rola osób kierujących powiatowymi urzędami pracy jest w  obszarze tworzenia regulacji szczegółowych, gdyż te osoby mają największe doświadczenie w stosowaniu konkretnych przepisów w codziennej pracy urzędu.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: