Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Szacunkowa stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w kwietniu 14% i w porównaniu do marca spadła o 0,3% punktu procentowego.
- Na spadek bezrobocia wpływ mają oczywiście prace sezonowe i wsparcie z urzędów pracy. Jednak ważne są także inne interwencje MPiPS i rządu skierowane głównie do młodzieży i osób starszych – podkreślił minister. Innym ważnym czynnikiem, który w najbliższym czasie wpłynie na poprawę sytuacji na rynku pracy ma być według ministra ustawa antykryzysowa i wprowadzenie elastycznego czasu pracy.
Spadek bezrobocia odnotowano przede wszystkim w województwach najbardziej dotkniętych brakiem pracy m.in. zachodnio-pomorskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubuskim. Najbardziej optymistyczny jest jednak spadek bezrobocia w województwie warmińsko-mazurskim, w którym szacuje się je na ponad 20%.
- W kwietniu podobnie jak w poprzednich miesiącach liczba ofert jakimi dysponowały urzędy pracy była wyższa niż przed rokiem. Liczba ofert pracy w kwietniu wyniosła 85 tyś. Jest to wzrost tego wskaźnika o 13% w porównaniu do roku poprzedniego - podał wiceminister Jacek Męcina.
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz szacuje, że spadek bezrobocia będzie się w najbliższym czasie utrzymywał miedzy 0,2-0,3 punktu procentowego.
Podczas briefingu minister zwrócił uwagę na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, która zdecydowała się na dalsze łagodzenie polityki pieniężnej
- Cieszymy się z obniżenia stóp procentowych bo to się przełoży na lepsze warunki prowadzenia małych i średnich przedsiębiorstw. Pobudzimy gospodarkę poprzez inwestycje.
Zdanie ministra podziela również Jacek Męcina - obniżka stóp procentowych wpłynie także korzystnie na wzrost eksportu, a to przełoży się bezpośrednio na wzrost zatrudnienia.
Według prognoz MPiPS najgorszą sytuację na rynku pracy mamy w tym roku najprawdopodobniej już za sobą.