submenu
content
Briefing na temat sytuacji na rynku pracy w czerwcu 2013 r./Fot.W.Konewko Briefing na temat sytuacji na... Briefing na temat sytuacji na rynku pracy w czerwcu 2013 r./Fot.W.Konewko Briefing na temat sytuacji na...

Czerwiec kolejnym miesiącem spadku bezrobocia

05-07-2013

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca maja br.)  wyniosła w czerwcu br. 13,2% i w porównaniu do maja br. 13,5% spadła o 0,3 punktu procentowego. 

 

Liczba bezrobotnych w końcu czerwca 2013 roku wyniosła 2 112,3 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do  końca maja br. roku spadła o 64,0 tys. osób (o 2,9%). Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku (czerwiec 2012 – maj 2012) odnotowano spadek liczby bezrobotnych  o 49,5 tys. (o 2,5%). Zatem drugi miesiąc z kolei spadek liczby bezrobotnych był silniejszy niż przed rokiem, co można uznać za oznakę stopniowej poprawy sytuacji na rynku pracy.

 

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do obniżenia się bezrobocia przyczyniła się sukcesywnie zwiększająca się liczba wyłączeń z ewidencji, spowodowanych w głównej mierze podejmowaniem pracy, w tym prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców, itd.), niepotwierdzeniem gotowości do podjęcia pracy, jak również aktywizacją bezrobotnych w ramach aktywnych form. Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w czerwcu 2013 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła  75,1 tys. i w porównaniu do maja 2013 roku spadła o 1,3 tys., czyli (o 1,8%). Niemniej jednak, podobnie, jak w maju, również w czerwcu br. liczba ofert pracy zgłoszonych do urzędów pracy była wyższa niż przed rokiem (o 7,8 tys. tj. o 11,6%).

 

W czerwcu ub. roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy  67,3 tys. ofert pracy, czyli o 9,4% (o 7,0 tys. ofert) mniej niż w maju ub. roku.

 

Spadek liczby bezrobotnych w czerwcu 2013 roku miał miejsce we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy (procentowy) odnotowany został w województwie:

- pomorskim - o 4,1% (o 4,8 tys. osób);

- zachodniopomorskim - o 4,1% (o 4,5 tys. osób);

- opolskim - o 4,0% (o 2,1 tys. osób)

- warmińsko-mazurskim - o 3,8% (o 4,2 tys. osób);

- wielkopolskim - o 3,8% (o 5,7 tys. osób).

 

W czerwcu br. spadek stopy bezrobocia (w granicach od  0,2 do 0,7 punktu procentowego) odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy spadek natężenia bezrobocia miał miejsce w województwach: warmińsko-mazurskim (o 0,7 punktu) i zachodniopomorskim (o 0,6 punktu). Najsłabszy w województwie mazowieckim (o 0,2 punktu procentowego).

 

Nadal skrajnymi województwami pod względem wysokości wskaźnika bezrobocia były województwa: wielkopolskie (9,7%) i warmińsko-mazurskie (20,2%).

 

- Na wyniki składają się nie tylko prace sezonowe, ale też w dużym stopniu interwencje na rynku pracy, jakie państwowe służby zatrudnienia podejmują dzięki środkom z Funduszu Pracy - skomentował sytuację minister Kosiniak-Kamysz. - Nie bez znaczenia jest też pewne ożywienie w gospodarce.

 

Minister przypomniał też o właśnie uruchomionych dodatkowych 60 mln zł, pochodzących z rezerwy ministra pracy i pozostałych realizowanych programach, takich jak "Wsparcie w starcie". Zapewnił też, że w razie potrzeby wystąpi do ministra finansów o dodatkowe środki z Funduszu Pracy.

 

Wiceminister Jacek Męcina powiedział, że większość działań koncentruje się wokół młodzieży - najwięcej pieniędzy jest przeznaczanych na dotacje na założenie działalności gospodarczej i na staże.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: