Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Reforma publicznych służb zatrudnienia była tematem przewodnim Ogólnopolskiego Konwentu Dyrektorów Wojewódzkich Urzędów Pracy, który odbył się 16 września br. w Czeszowie (woj. Dolnośląskie).
W spotkaniu uczestniczył Jacek Męcina Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, a także posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Przewodnicząca Sejmowej Podkomisji Nadzwyczajnej oraz Aleksandra Dmitruk, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Europejskim Funduszem Społecznym w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.
Wiceminister Jacek Męcina zwrócił uwagę na wyzwania dla publicznych służb zatrudnienia jakie wynikają z przyjęcia „Gwarancji dla młodzieży”. Wskazał również na te instytucje, które będą zaangażowane w ich realizację wraz ze wstępnym określeniem ich zadań.
- Chcemy, aby każdy młody człowiek miał zagwarantowane formy pomocy po czterech miesiącach od zarejestrowania się w urzędzie pracy. Do nowych instrumentów aktywizacyjnych będą należeć tzw. bony: stażowe, szkoleniowe, na kształcenie zawodowe i policealne, na kształcenie podyplomowe oraz dla pracodawcy za zatrudnienie absolwenta szkoły wyższej, dzięki czemu sam bezrobotny będzie mógł wybrać miejsce odbywania stażu – powiedział wiceminister Męcina.
Uczestnicy pytali o nowy sposób podziału środków z Funduszu Pracy, a także o szczegóły rozwiązań, które znalazły się w przygotowanym projekcie zmian ustawy, m.in. o zlecanie usług aktywizacyjnych i o Krajowy Fundusz Szkoleniowy. Drugim tematem był podział środków przyznanych Polsce w ramach nowej perspektywy 2014 – 2020 w programie POWER i rola Publicznych Służb Zatrudnienia w tym zakresie.