Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W sobotę 26 października 2013 r. odbył się VIII Kongres Obywatelski. Spotkanie odbyło się na Politechnice Warszawskiej pod hasłem "Jaka modernizacja Polski: od budowy infrastruktury do nowych postaw i zachowań?".
W panelu zatytułowanym „Praca w Polsce – jak zbudować lepszy rynek pracy?” udział wzięli dr hab. Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Irena Wóycicka, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, dr Bogusław Grabowski, Członek Rady Gospodarczej przy Premierze, Członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego, Olga Zarachowicz, Dyrektor Zarządzający ds. HR w PZU, dr Anna Hildebrandt, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.
Wiceminister Męcina wygłosił wykład pt. „Jak poprawić polski rynek pracy – czy reforma służb zatrudnienia wystarczy?”. Minister mówił m.in. o niedopasowaniu popytu i podaży na rynku pracy, o niewykorzystanych zasobach na rynku pracy.
„Należy zauważyć, że rynek pracy ma dwie strony: popytową i podażową.Strona popytowa decyduje o tym, ile i jakie miejsca pracy są dostępne na rynku pracy, zaś strona podażowa określa ile i jakiego rodzaju jest dostępnych pracowników. Oczywiście – idąc tropem myśli klasycznych ekonomistów – o wielkościach tych decyduje cena jaką jest w stanie zapłacić pracodawca pracownikowi i za jaką pracownik jest w stanie wykonać daną pracę. Dopasowanie popytu i podaży pracy jest zasadniczą domeną polityki rynku pracy” – powiedział minister Męcina.