Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
„Działania podejmowane przez resort pracy na rzecz zatrudnienia młodzieży i współpracy z pracodawcami i organizacjami” to temat wystąpienia wiceministra Jacka Męciny na konferencji poświęconej efektywnemu zaangażowaniu pracodawców w kształcenie zawodowe i sposób przygotowywania absolwentów szkół do znalezienia odpowiedniego zatrudnienia.
„Nauka, technika i rzemiosło kluczem do innowacyjnej gospodarki" - pod takim hasłem Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Związek Rzemiosła Polskiego zorganizowały konferencję, w której wzięli również udział Tadeusz Sławecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Grażyna Henclewska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki oraz przedstawiciele środowisk naukowo-technicznych, małych i średnich przedsiębiorstw, organów samorządu terytorialnego oraz administracji wszystkich szczebli. Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2013 r. w siedzibie Ministerstwa Gospodarki.
Sekretarz stanu podkreślił, że działania na rzecz młodzieży muszą obejmować dwie sfery: politykę edukacyjną i politykę rynku pracy. W ramach edukacji trzeba zadbać o to, aby młodzież wybierała ścieżki kształcenia wg swoich predyspozycji i zainteresowań, ale jednocześnie posiadając wiedzę na temat rynku pracy i sposobu jego funkcjonowania. W ramach polityki rynku pracy wspólną ideą jest wzmacniania aktywności ludzi młodych na rynku pracy i zwiększenie ich odpowiedzialności za podejmowane decyzje – powiedział Męcina.
Poprawa sytuacji osób młodych na rynku pracy wymaga współpracy z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców. Ich rola jest szczególnie istotna w dostarczaniu informacji o tym jakiego rodzaju wiedza i kompetencje są potrzebne lub będą potrzebne na rynku pracy. Nieoceniona jest również współpraca we wsparciu tworzenia programów nauczania czego dobrym przykładem była aktywność Związku Rzemiosła Polskiego w tworzeniu Krajowych Ram Kwalifikacji - systemu, który opisuje efekty kształcenia językiem efektów czyli kompetencji jakie będzie miał absolwent określonego kierunku szkoły czy studiów – dodał wiceminister.