Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Spotkanie w ramach prac Zespołu do spraw Strategii „Europa 2020”, poświęcone omówieniu realizacji Gwarancji dla młodzieży w Polsce, odbyło się 17 grudnia 2013 r. w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”.
Minister Jacek Męcina w obecności partnerów społeczno – gospodarczych uczestniczących w pracach Zespołu, zaprezentował projekt „Planu realizacji Gwarancji dla młodzieży”, który Polska będzie realizować od 2014 r. Pan Minister przypomniał, że w Polsce problem bezrobocia wśród młodzieży jest już podejmowany przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. W tym kontekście, wspomniał już realizowanym programie „Młodzi na rynku pracy” oraz projekcie pilotażowym „Twoja Kariera – Twój Wybór” oraz niedawno uruchomionym programie pożyczkowym „Pierwszy biznes”.
Minister podkreślił, że „Plan realizacji Gwarancji dla młodzieży” wykorzysta zapisy obecnie procedowanej w Sejmie ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ustawa ta dostosowuje zapisy prawne do wymogów związanych z realizacją Gwarancji dla młodzieży, co oznacza, że urzędy pracy będą zobowiązane w ciągu 4 miesięcy od dnia rejestracji osoby do 25 roku życia, przedstawić jej dobrą jakości ofertę pracy, przyuczenia do zawodu lub stażu lub innej formy aktywizacji lub kontynuowania nauki. Jednocześnie, ustawa ma wprowadzić dodatkowe instrumenmty aktywizacji zawodowej skierowane do osób młodych, w tym: pożyczkę na podjęcie działalności gospodarczej, bon stażowy, bon szkoleniowy oraz bon na zasiedlenie.
Plan zakłada, że w realizację Gwarancji dla młodzieży będzie zaangażowane liczne grono podmiotów. Obok powiatowych urzędów pracy oraz struktur Ochotniczych Hufców Pracy, które na bieżąco zajmują się kwestiami bezrobocia osób młodych, mają zostać włączeni partnerzy rynku pracy. Formą służącą ich włączeniu będą konkursy na projekty w zakresie aktywizacji osób młodych, które będą organizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na poziomie krajowym oraz wojewódzkie urzędy pracy w regionach.
Ponadto, w realizację Gwarancji dla młodzieży włączony będzie Bank Gospodarstwa Krajowego jako udzielający osobom w wieku 18-29 lat pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej oraz pożyczek na zatrudnienie nowej osoby po roku od rozpoczęcia działalności.
Minister Jacek Męcina zaprosił partnerów społeczno – gospodarczych do współpracy przy realizacji Gwarancji dla młodzieży, zarówno na ramach Zespołu ds. Strategii „Europa 2020” jak i na innych forach. W szczególności wskazał na zasadność wykorzystania w tym celu rad rynku pracy, które będą tworzone na poziomie województwa i powiatu, bo to na poziomie lokalnym będą głównie realizowane działania na rzecz młodych.
Partnerzy społeczno – gospodarczy pozytywnie przyjęli projekt „Planu realizacji Gwarancji dla młodzieży” podkreślając, że jest to ważna inicjatywa, w kontekście trudnej sytuacji osób młodych na rynku pracy. Deklarowali również włączenie się w realizację Gwarancji dla młodzieży, szczególnie w zakresie informowania swoich członków o dostępnych narzędziach realizacji planu oraz o możliwości przystępowania do konkursów.
Podczas spotkania Mariola Raudo - kierownik ds. rekrutacji firmy Nestle Polska, zaprezentowała program realizowany przez tę firmę, zatytułowany „Europejska Inicjatywa na rzecz Zatrudniania Ludzi Młodych Nestle". Firma Nestle przystąpiła do Europejskiego Sojuszu na rzecz Przygotowania Zawodowego, stawiając sobie za cel zwiększanie liczby wysokiej jakości praktyk dla osób młodych. W tym kontekście, firma Nestle Polska zakłada zwiększenie liczby osób odbywających praktyki oraz deklaruje dalszą współpracę z placówkami edukacyjnymi oraz urzędami pracy w celu naboru aplikantów. Mariola Raudo podkreśliła, że ok. 40-50% osób odbywających praktyki, zostaje zatrudnionych w firmie Nestle.