submenu
content
„Praca i/czy rodzina: możliwość samorealizacji czy konieczność wyboru?” „Praca i/czy rodzina:... „Praca i/czy rodzina: możliwość samorealizacji czy konieczność wyboru?” „Praca i/czy rodzina:...

Praca i/czy rodzina: możliwość samorealizacji czy konieczność wyboru?

15-01-2014

Radosław Mleczko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej  wziął udział w konferencji „Praca i/czy rodzina: możliwość samorealizacji czy konieczność wyboru?”.

 

Podczas konferencji wiceminister Radosław Mleczko podkreślił, że cieszą go takie spotkania jak to, ponieważ służą poznaniu problematyki rodzinnej z różnych perspektyw: zarówno z punktu widzenia badań naukowych, jak i opinii partnerów społecznych. Wiceminister przypomniał o wybranych działaniach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, takich jak: wprowadzenie w ubiegłym roku urlopów rodzicielskich, uruchomieniu strony internetowej www.rodzicielski.gov.pl czy przygotowaniom do wprowadzenia Karty Dużych Rodzin. Radosław Mleczko  zauważył, że przy formułowaniu tych zadań prowadzono szerokie konsultacje społeczne. Zapowiedział też, że zgodnie z ustawowym zobowiązaniem po 18 miesiącach od wejścia w życie przepisów o urlopie rodzicielskim rząd przedstawi w Sejmie informację dotyczącą sposobu funkcjonowania tych rozwiązań i zaproponuje ewentualne modyfikacje

 

Iwona Zakrzewska, dyrektor CPS „Dialog”  podkreśliła, że tytuł konferencji odpowiada dylematom, które dotykają tak ludzi młodych, jak starszych: przed, w trakcie i po emeryturze.

 

Doktor hab. Maria Widerszal-Bazyl z Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego, zauważyła różnicę w postrzeganiu dylematów rodzinno-pracowniczych przez kobiety i przez mężczyzn: konflikt dom-praca bardziej wpływa na mężczyzn, z kolei na kobiety – konflikt praca-dom.

 

Zdaniem dr Doroty Głogosz z IPiSS-u należy zauważać i promować działania przyjazne rodzinie, zwłaszcza wśród pracodawców. To ważne, gdyż szczególnie duży konflikt związany z realizacją siebie w domu i w pracy mają kobiety na stanowiskach kierowniczych. Kariera w przypadku obu płci wiąże się najczęściej z wydłużonym czasem pracy.

 

Agnieszka Zgierska, Dyrektor Departamentu Badań Demograficznych i Rynku Pracyz Głównego Urzędu Statystycznego zaznaczyła, że kobiety 20 razy częściej niż mężczyźni rezygnują z pracy – głównie dla swoich dzieci – z powodu braku dostępności do usług opiekuńczych.

 

Wyniki badania „Praca a obowiązki rodzinne w 2010 r.” GUS pokazują, że na możliwości godzenia sfery zawodowej z obowiązkami rodzinnymi wpływa organizacja czasu pracy, ale także cena oraz dostępność usług opiekuńczych. Mężczyźni zmniejszający wymiar czasu pracy, rezygnujący z pracy bądź korzystający z urlopów wychowawczych w celu opieki nad dzieckiem są zjawiskiem wielokrotnie rzadszym niż kobiety.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: