Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wziął udział w konferencji pod nazwą „Realia rynku pracy a możliwości aktywizacji zawodowej młodych bezrobotnych”, która odbyła się 27 stycznia w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
W trakcie konferencji uczestnicy spotkania rozmawiali o możliwościach aktywizacji zawodowej młodych ludzi. To jednocześnie podsumowanie projektu Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych, realizowanego w regionie od pięciu lat. Ministerstwo wkrótce zacznie wdrażanie tzw. pakietu gwarancji dla młodych – Oprócz urzędów pracy, czyli publicznych służb zatrudnienia, będą zaangażowane Ochotnicze Hufce Pracy, Bank Gospodarstwa Krajowego udzielający pożyczek na zakładanie własnych firm przez absolwentów i marszałkowie województw – powiedział Jacek Męcina.
Podczas konferencji minister Jacek Męcina podkreślił, że bilans roku 2013, mimo trudności, jest pozytywny. Rok 2013 zakończył się bezrobociem na poziomie 2012 roku. Udało się zatem wyhamować wzrost, a rok 2014 powinien być rokiem spadku bezrobocia i wzrostu zatrudnienia.
- W tym roku będzie wdrażana reforma publicznych służb zatrudnienia, wprowadzająca nowe rozwiązania: profilowanie bezrobotnych, ustanowienie doradcy klienta, współpraca z OPS i NGO w ramach programu PAI, nowe instrumenty rynku pracy kierowane do młodzieży, osób 50+, rodziców powracających na rynek pracy – powiedział minister Męcina.
Minister Męcina podczas spotkania wręczył odznaczenia zasłużonym pracownikom Publicznych Służb Zatrudnienia. - Pasja, życzliwość, chęć niesienia pomocy, wrażliwość, profesjonalna wiedza – te cechy składają się na postawę pracownika publicznych służb zatrudnienia i decydują o znaczeniu oraz wartości jego pracy. Przeciwdziałanie zjawisku bezrobocia i wspieranie powrotów na rynek pracy to nasz wspólny obowiązek i wspólna odpowiedzialność. Życzę wszystkim pracownikom publicznych służb zatrudnienia, by Państwa potrzebna i trudna praca była dostrzegana i doceniona przez społeczeństwo lokalne i samorządy, by jak najczęściej Państwa wysiłki owocowały sukcesem. Mam nadzieję, że zmiany ustawowe, jakie wejdą w życie w tym roku, przyczynią się do zwiększenia możliwości oddziaływania w codziennej pracy i wzmocnienia jej pozytywnych efektów – zakończył minister.