Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wziął udział w konferencji podsumowującej badanie "Monitorowanie losów absolwentów uczelni wyższych z wykorzystaniem danych administracyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Konferencja zorganizowana została przez Uniwersytet Warszawski, przy udziale Instytutu Badań Edukacyjnych .
Raport jest podsumowaniem prac w projekcie Monitorowanie losów absolwentów uczelni wyższych z wykorzystaniem danych administracyjnych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W opracowaniu przedstawione zostały najważniejsze wyniki charakteryzujące losy edukacyjne i zawodowe studentów i absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego. Wyniki uzyskane zostały przy użyciu zróżnicowanych metod: ilościowych i jakościowych badań opinii oraz badań statystycznych opartych na rejestrach administracyjnych.
Minister Jacek Męcina przypomniał, że jednym z wprowadzanych w ustawie mechanizmów będą gwarancje dotyczące zatrudnienia młodzieży. Młodzi bezrobotni, którzy nie ukończyli 25 lat, w ciągu czterech miesięcy otrzymają ofertę pracy albo wsparcie różnymi formami aktywizacji. Oprócz dotychczasowych i nowych instrumentów aktywizacji (jak staże, szkolenia, dopłaty do miejsca pracy itp.) młodzi ludzie będą mogli skorzystać z bonu np. na zasiedlenie. To forma wsparcia mobilności zawodowej i przestrzennej młodych osób bezrobotnych, które poszukują pracy.
- Program "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" to oferta Banku Gospodarstwa Krajowego, który udziela pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Absolwenci i studenci ostatnich lat studiów mogą ubiegać się łącznie nawet o 80 tys. zł wsparcia - podkreślił minister Męcina.
W spotkaniu wzięli udział m.in. przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także rektorzy najważniejszych polskich uczelni oraz prezesi i dyrektorzy największych przedsiębiorstw.