Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wręczył pamiątkowe medale z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. - Państwowe służby zatrudnienia są podstawą funkcjonowania polityki państwa na rynku pracy- powiedział minister, gratulując nagrodzonym. Medale otrzymali m.in.: Izabela Katarzyna Mrzygłocka, przewodnicząca sejmowej podkomisji ds. rynku pracy, Komendant Główny OHP Marian Najdychor, Andrzej Piłat, przewodniczący Naczelnej Rady Zatrudnienia i Marek Tramś, prezes Związku Powiatów Polski oraz zasłużeni pracownicy powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy.
- Mamy to samo zadanie - zwrócił się do wyróżnionych minister Kosiniak-Kamysz. - Stworzyć najlepsze i najbardziej efektywne służby zatrudnienia. Jak każda zmiana, tak i ta, wprowadzona przez nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, budzi emocje i obawy. Ale głęboko wierzę, że odniesiemy sukces. Przed nami jeszcze ogromna praca edukacyjno-informacyjna. Obiecuję, że materiały edukacyjne - broszury i informatory, oraz szkolenia będą gotowe na czas. Zależy nam, aby podnieść zaufanie wśród osób bezrobotnych do urzędów pracy.
Minister podziękował też pracownikom ministerstwa za pracę włożoną w przygotowanie nowelizacji ustawy.
Konferencja z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia odbyła się 24 lutego. Jak podkreśliła otwierająca ją dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MPiPS Hanna Świątkiewicz-Zych, ma ona miejsce w szczególnym okresie - prace parlamentarne nad ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy dobiegają końca. Znamy już zatem szczegóły zmian. Powstają podręczniki i instrukcje.
- Zmiany, które zainicjowaliśmy, są odpowiedzią na publiczne oczekiwania zwiększenia efektywności i aktywności służb zatrudnienia - powiedział w rozpoczynającym konferencję wystąpieniu sekretarz stanu Jacek Męcina. - Publiczne służby zatrudnienia nie są w stanie samodzielnie zrealizować swoich celów, to znaczy znaleźć pracę wszystkim jej poszukującym. Dlatego wymagają wsparcia. Stoimy w przededniu nowej unijnej perspektywy finansowej. Służby zatrudnienia mają już ogromne sukcesy w doskonałym wykorzystaniu środków z Europejskiego Funduszu Społecznego. W przyszłości będą one jeszcze łatwiejsze do zdobycia, odbiurokratyzowane i lepiej służące społecznościom lokalnym.
Wiceminister Męcina przypomniał, że rynek pracy jest skomplikowanym mechanizmem, w którym spotykają się podaż i popyt na pracę, system legislacyjny, interesy pracodawców i pracowników. Bezrobocie jest tylko jednym z negatywnych skutków sytuacji na rynku.
- Trudny okres spowolnienia gospodarczego na przełomie 2012/2013 roku mamy już za sobą - przypomniał wiceminister Męcina. - Mimo pesymistycznych prognoz udało się nam nie sięgnąć najniższych stóp bezrobocia. I choć wszystko wskazuje na to, że bezrobocie nie będzie już rosnąć, zarówno rynek pracy, jaki i część znajdującym się na nim osób będzie wymagać wsparcia. Niewątpliwym sukcesem jest ustawa o ochronie miejsc pracy. Sprawdziła się ona zwłaszcza przy zapobieganiu skutkom zwolnień grupowych. - Przez półtora miesiąca jej funkcjonowania uchroniliśmy ok. 2 tys. miejsca pracy. To więcej, niż podczas dwóch lat obowiązywania poprzedniej ustawy antykryzysowej. Wielka w tym zasługa partnerów społecznych: pracodawców i związkowców - podkreślił wiceminister Męcina.
Cieszy wzrost liczby ofert pracy, coraz częściej z płacą powyżej minimalnej. Zadawalający jest poziom elastyczności polskiego rynku pracy, oceniany na średnim poziomie unijnym. - Choć ma on swoje zalety i wady, to jest pewne, że osoby już aktywne zawodowo mają znacznie większe szanse na trwałe zatrudnienie.
Wiceminister Jacek Męcina przypomniał najważniejsze zmiany, jakie mają się dokonać w publicznych służbach zatrudnienia. Należą do nich: utworzenie stanowiska doradcy klienta, profilowanie osób bezrobotnych, wprowadzenie nowych instrumentów wsparcia oraz powołanie krajowego funduszu szkoleniowego - Zapewni on możliwość szkolenia ustawicznego i zostanie jeszcze w drugiej połowie tego roku wsparty kwotą 40 mln zł.
- W ramach realizacji unijnego pakietu Gwarancji dla młodych kluczowe znaczenie będą miały konkursy regionalne. W 2015 r. powinny pomóc w znalezieniu pracy ok. 100 tys. młodych ludzi - zapowiedział wiceminister Męcina.
Zmiany systemowe obejmą też same służby zatrudnienia. Algorytm finansowania urzędów pracy zostanie uzależniony od ich efektywności.
- Najważniejsze cele, jaki powinna pomóc nam osiągnąć nowelizowana ustawa, to ułatwienie startu młodym, aktywizacja osób w wieku 50+, usprawnienie obsługi pracodawców, poprawa jakości usług dla bezrobotnych oraz skuteczne inwestowanie w same służby zatrudnienia. Wierzę, że wspólnie uda się nam je osiągnąć - zakończył wiceminister Męcina.