submenu
content
Minister Jacek Męcina zaprezentował w Parlamencie Europejskim polskie doświadczenia z wdrażania Gwarancji dla młodzieży. Minister Jacek Męcina... Minister Jacek Męcina zaprezentował w Parlamencie Europejskim polskie doświadczenia z wdrażania Gwarancji dla młodzieży. Minister Jacek Męcina...

Zatrudnianie młodych tematem dyskusji w Parlamencie Europejskim

03-04-2014

Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, uczestniczył w wysłuchaniu publicznym na temat „Wdrażanie Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych”, które odbyło się w Parlamencie Europejskim 1 kwietnia 2014 r. Organizatorem spotkania była Komisja Budżetowa Parlamentu Europejskiego. Sprawozdawcami byli europosłowie: Sidonia Elżbieta Jędrzejewska, Frederic Daerden i Elizabeth Morin-Cartier.

 

Celem wysłuchania był przegląd zaawansowania we wdrażaniu Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. W szczególności przedmiotem zainteresowania europarlamentarzystów i przybyłych uczestników, w tym wielu ludzi młodych, było zapoznanie się ze sposobem realizacji Gwarancji dla młodzieży jako ram politycznych dla wspierania zatrudnienia młodych w UE i z wykorzystaniem Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych tworzącej razem z EFS ramy finansowe dla tego wsparcia. Podczas wysłuchania chciano poznać sukcesy i bariery napotykane przez państwa członkowskie w realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Europarlamentarzyści i publiczność chciała dowiedzieć się, jak europejskie wytyczne polityki zatrudnienia dotyczące walki z bezrobociem młodzieży, przekładają się na szczebel krajowy i regionalny.

 

Podczas wysłuchania odbyły się dwa panele dyskusyjne. Pierwszy panel poświęcony był roli budżetu UE w walce z bezrobociem młodzieży – uzasadnienie, charakterystyka i wyzwania stojące przed Inicjatywą na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Mówcami byli Michel Servoz, Dyrektor Generalny DG ds. Zatrudnienia w KE, Ricardo Ibarra Roca, Przewodniczący Hiszpańskiej Rady Młodzieży i Alix Masson z Europejskiego Forum Młodzieży. W wystąpieniach panelistów wskazano na szereg problemów towarzyszących realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych w państwach członkowskich, spośród których do wspólnych zaliczyć można: (i) niewystarczająco harmonijną koordynację międzyresortową i zaangażowanie interesariuszy; (ii) ograniczoną troskę o młodzież, która nie jest rejestrowana w urzędach pracy; (iii) przeciążenie publicznych służb zatrudnienia, pomimo wysiłków na rzecz ich reformowania, co ilustruje np. stosunek liczby doradców zawodowych do liczby młodych bezrobotnych; (iv) terminy składania przez państwa członkowskie programów operacyjnych.

 

Drugi panel skoncentrowany był na przeglądzie zaawansowania działań w ramach Gwarancji dla młodzieży, współfinansowanych przez Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych, w państwach członkowskich i regionach spełniających kryteria uprawniające do uzyskania wsparcia w ramach Inicjatywy. Panel ten rozpoczęło wystąpienie ministra Jacka Męciny, który zaprezentował polskie doświadczenia z wdrażania Gwarancji dla młodzieży. W kolejności, publiczność uczestnicząca w wysłuchaniu mogła zapoznać się z planami Włoch i praktyką walońskich publicznych służb zatrudnienia.

 

Minister Jacek Męcina w swojej prezentacji poinformował o harmonogramie realizacji Gwarancji dla młodzieży. Objaśnił główne zasady wdrażania Gwarancji dla młodzieży w Polsce. Podkreślił, że stanowią one dopełnienie krajowej polityki wspierania zatrudnienia młodych. Scharakteryzował adresatów Gwarancji dla młodzieży (GdM), wśród których należy wyróżnić następujące grupy: (i) osoby bezrobotne do 25 roku życia; (ii) młodzież w wieku 15-17 lat, która przedwcześnie opuściła system szkolny; (iii) osoby w przedziale wieku 18-25 lat, które nie pracują, nie uczą się lub nie szkolą się; (iv) młodzi w wieku 18-29 lat objęci systemem pożyczek na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wspomniał o wprowadzeniu do polskich uregulowań ustawowych, podstawowej zasady GdM, czyli zapewnienia pomocy (oferty zatrudnienia, dalszego kształcenia, przyuczenia do zawodu lub stażu) w ciągu 4 miesięcy od momentu utraty pracy lub zakończenia kształcenia formalnego lub innej formy pomocy prowadzącej do aktywizacji zawodowej. Minister J. Męcina omówił schemat organizacyjno-finansowy wdrażania GdM, umożliwiający pomoc zarówno dla młodych bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, jak i dla niezarejestrowanych. Podkreślił znaczenie otwartego trybu konkursowego w udzielaniu wsparcia młodzieży z trudnościami na rynku pracy. Wyjaśnił, że tryb konkursowy zwiększa dostępność do narzędzi aktywizacji i równocześnie daje możliwość szerokiego zaangażowania się partnerów rynku pracy w realizację GdM. Zwięźle scharakteryzował działania podejmowane przez strategicznych partnerów we wdrażaniu GdM, podkreślając szczególną rolę publicznych służb zatrudnienia, Ochotniczych Hufców Pracy i Banku Gospodarstwa Krajowego. Osobny wątek prezentacji Jacek Męcina, Sekretarz Stanu poświęcił finansowaniu GdM w Polsce, zauważając, że już od początku bieżącego roku, decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej, przeznaczona została z rezerwy kwota 80 mln PLN na ten cel. Wskazał na holistyczne podejście we wdrażaniu GdM w Polsce, obejmujące takie elementy, jak włączenie partnerów społeczno-gospodarczych, modernizację systemu kształcenia zawodowego, poszerzenie usług Akademickich Biur Karier, budowę krajowej bazy informacji o stażach, monitorowanie losów absolwentów uczelni, wdrożenie nowoczesnych form komunikacji z młodymi ludźmi.

 

W toku dyskusji poproszono o zajęcie stanowiska wobec opinii PE, opowiadającej się za poszerzeniem przedziału wiekowego (np. do 30 roku życia) osób młodych, do których adresowane są GdM. Minister J. Męcina przypomniał, że Polska w kontekście swoich doświadczeń pokazujących, że trudności na rynku pracy dotyczą w równym, a nawet większym stopni młodych po 25 roku życia, opowiadała się za takim rozwiązaniem. Jednak dążąc do konsensusu na szczeblu UE i w interesie jak najszybszego wprowadzenia GdM do praktyki, Polska przychyliła się do kryterium wiekowego zaproponowanego przez KE.

 

Na zakończenie wysłuchania publicznego przedstawiciel KE poinformował o trwających przygotowaniach wytycznych na temat realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Podziękował za ciekawe prezentacje, z których pewne pomysły zabierze ze sobą do wykorzystania. Wspomniał, że pierwszy raport na temat realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych ukaże się na początku 2015 r.

 

W opinii organizatorów wysłuchanie w Parlamencie Europejskim o realizacji Inicjatywy na rzecz zatrudnienia ludzi młodych i wdrażaniu Gwarancji dla młodzieży, w którym uczestniczył minister Jacek Męcina, spotkało się z wyjątkowo dużym zainteresowaniem publiczności.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: