Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister pracy i polityki społecznej przyznał nagrody w konkursie "Kreator miejsc pracy". To pierwszy konkurs dla firm, w którym oceniana była liczba utworzonych miejsc pracy oraz warunki, jakie pracownikom tworzy pracodawca.
- Dotychczas nagradzano firmy za ich innowacyjność, wyniki finansowe, tempo rozwoju. My chcemy pokazać ludzką twarz prowadzenia biznesu – pokazać, że zapewnienie dobrych warunków pracownikom nie stoi w sprzeczności z rozwojem i dobrymi wynikami firmy - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A., Atos IT Services, Toys „R” Us Poland Sp. z o.o., Tomasz Cajdler Tomtex oraz Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo to zwycięzcy tegorocznej edycji konkursu. Oprócz dyplomów i statuetek, nagrodzone firmy otrzymały tytuł „Kreatora miejsc pracy“ i prawo posługiwania się logo konkursu przez najbliższy rok.
Dodatkowo kapituła podjęła decyzję o przyznaniu wyróżnienia dla Kolei Mazowieckich Sp. z o.o. za szczególny wkład w zatrudnienie osób w wieku 50+. Drugą wyróżnioną firmą jest „PIWEK” Centrum Obróbki Mechanicznej Mateusz Piwek za zatrudnienie osób w wieku poniżej 30. roku życia.
W kapitule konkursu uczestniczyli przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców. -Konkurs spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem z ich strony. To pokazuje, że tematyka promocji zatrudnienia jest ważna nie tylko dla pracowników, ale także dla samych pracodawców – powiedział minister Kosiniak-Kamysz.
Jakie były kryteria oceny? Kluczowy był wzrost zatrudnienia w firmie. Punkty można było zdobyć także za przyjęcie do pracy młodych pracowników do 30. roku życia, z grupy 50+ oraz osób niepełnosprawnych. Brano pod uwagę również rzetelność pracodawców - m.in. to, czy zatrudniają pracowników na umowach o pracę.
Patronat nad konkursem objęła Gazetapraca.pl, TVP INFO, Radio PIN, magazyn BRIEF, portal Marka pracodawcy oraz Infor.pl.
Profile firm - Kreator miejsc pracy
Zwycięzcy konkursu
W kategorii mikro i małe przedsiębiorstwa:
Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo, utworzony w 2009 roku przez Mazurski Związek Międzygminny. Wykonuje zadania gmin dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi. Spółka zatrudnia 46 pracowników. W 2013 roku przyjęła 38 nowych osób, w tym 2 osoby niepełnosprawne.
- Jest to dla nas bardzo cenne wyróżnienie, tym bardziej, że przyznane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nowe miejsca pracy utworzyliśmy głównie dzięki dotacjom z Unii Europejskiej, a także wsparciu państwa. Pracujemy z ludźmi i dla ludzi - głównie mieszkańców regionu. - powiedział Paweł Lachowicz, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo, który w imieniu firmy odbierał nagrodę.
W kategorii średnie przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjne:
Tomtex, firma poligraficzna zajmująca się produkcją etykiet, ulotek, wszywek odzieżowych. Na rynku działa od 1997 roku. W 2013 roku zatrudniła 25 nowych pracowników, w tym 12 osób niepełnosprawnych. Firma łącznie zatrudnia 85 pracowników.
- Nagroda, którą otrzymaliśmy jest szczególnym wyróżnieniem nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla naszych pracowników. Firma ciągle się rozwija dzięki temu, że stawiamy na najwyższą jakość zarówno obsługi klientów, jak współpracy z pracownikami. - powiedział Sławomir Gabryniak, zastępca dyrektora Tomtex, który odbierał nagrodę.
W kategorii średnie przedsiębiorstwa handlowo-usługowe:
Toys”R”Us Poland sprzedająca zabawki, artykuły dla niemowląt, artykuły sportowe, elektroniczne, a także oprogramowanie komputerowe. Firma powstała w 2011 roku, obecnie prowadzi 8 sklepów w całej Polsce. W 2013 roku przyjęła do pracy 77 osób.
- Jeszcze całkiem niedawno, bo w 2011 roku otwieraliśmy pierwszy sklep i zatrudnialiśmy pierwszych pracowników. Dzisiaj zatrudniamy ich aż 130 i to nasi pracownicy tworzą kulturę naszej firmy i ją rozwijają – powiedziała Ewa Stasiak, Koordynatorka działu HR, która odbierała nagrodę w imieniu firmy Toys”R” Us Poland.
W kategorii duże przedsiębiorstwa przemysłowo-produkcyjne:
Lubelski Węgiel „Bogdanka”, istnieje od 1975 roku i jest jednym z liderów rynku producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia w 2013 r. zatrudniała 4768 osób – co warto podkreślić – wszystkich na umowach o pracę. W 2013 roku przyjęła 428 nowych pracowników. Firma dofinansowuje zatrudnionym opiekę w żłobkach i przedszkolach, dojazdy do pracy, zapewnia szkolenia, pakiety medyczne i ubezpieczenia.
- Oprócz zwiększania miejsc pracy i pakietu socjalnego, który oferujemy naszym pracownikom dbamy też o młodych. Przyjmujemy na praktyki uczniów z okolicznych szkół. W regionie takim jak Lubelszczyzna każde miejsce pracy liczy się dwukrotnie, a nawet trzykrotnie – powiedział Waldemar Bernaciak, Z-ca Prezesa Zarządu ds. Handlu i Logistyki, firmy Lubelski Węgiel „Bogdanka”.
W kategorii duże przedsiębiorstwa handlowo-usługowe:
Atos IT Services, międzynarodowa firma z branży usług informatycznych zatrudniająca 76 tysięcy pracowników w 52 krajach. Na polskim rynku działa od 2000 roku. W czterech miastach (Bydgoszczy, Warszawie, Wrocławiu i Gdańsku) zatrudnia ponad 2620 osób. 99% z nich na umowach o pracę. W zeszłym roku Atos przyjął do pracy ponad 1100 nowych pracowników.
- Kieruje nami wiara, że możliwe jest zatrudnianie w małej Bydgoszczy tysięcy osób. Młodych przekonujemy, że warto po studiach zacząć pracę w takiej firmie jak nasza, nawet jeżeli nie ma się kwalifikacji. Pomagamy nauczyć się zawodu – powiedziała Magdalena Pastor, Employer Branding Manager Atos IT Services Sp. z o.o.
Wyróżnienia
Wyróżnienie za zatrudnienie osób w wieku 50+ dla Kolei Mazowieckich. Spółka działa od 2004 roku, zatrudnia 2675 osób. Wszyscy pracują na umowach o pracę. W zeszłym roku Koleje Mazowieckie zatrudniły 36 osób powyżej 50. roku życia. Firma zapewnia pracownikom m.in. karnety rekreacyjno-sportowy oraz świadczenia medyczne.
- W tym roku obchodzimy 10-lecie istnienia spółki, dlatego wyróżnienie cieszy nas wyjątkowo. Rozwój firmy nie byłby jednak możliwy bez ludzi, którzy w niej pracują. Inwestujemy nie tylko w obecnych pracowników, ale także uczniów szkół średnich, którzy już niedługo być może zasilą nasze szeregi - powiedział Marcin Karlikowski, Dyrektor Biura Spraw Pracowniczych Kolei Mazowieckich.
Wyróżnienie za zatrudnienie młodych osób, które nie ukończyły 30 lat dla Centrum Obróbki Mechanicznej „PIWEK”. Firma działa na rynku od 2011 roku, świadczy usługi obróbki skrawaniem. Zatrudnia 17 osób, wszystkie na umowach o pracę. W 2013 roku zatrudniła 8 nowych pracowników, z czego 6 były to osoby młode, które nie ukończyły 30 lat.
- Wyróżnienie bardzo nas cieszy, nie ukrywam, że jest to bardzo miłe zaskoczenie - dodał Mateusz Piwek, właściciel firmy Centrum Obróbki Mechanicznej „PIWEK”.