submenu
content

Rozmowy w Kopenhadze

17-04-2015

13 kwietnia br. Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w MPiPS na zaproszenie Ministerstwa Zatrudnienia Danii wziął udział w seminarium „Swobodny przepływ a kraje nordyckie”.

 

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele ministerstw i partnerów społecznych z krajów nordyckich. W swoim wystąpieniu wiceminister Mleczko podkreślił znaczenie jednolitego rynku, odgrywającego podstawową rolę w zapewnieniu wzrostu i zatrudnienia oraz promowaniu konkurencyjności. Omówił rezultaty negocjacji związanych z dyrektywą 2014/67/UE w sprawie egzekwowania dyrektywy o delegowaniu pracowników 96/71/WE.

 

Nowa dyrektywa reguluje nie tylko kwestie środków kontrolnych i wymogów administracyjnych, odpowiedzialności solidarnej, zgodnie z orzecznictwem ETS, ale, co ma w naszej opinii kluczowe, znaczenie nakłada pewne obowiązki w zakresie przejrzystości informowania nt. warunków zatrudnienia i istniejących obowiązków w poszczególnych państwach członkowskich - podkreślił wiceminister Mleczko.

 

W dyskusji z uczestnikami spotkania podkreślił, że istotnym utrudnieniem dla pracodawców delegujących pracowników jest dostęp do pełnych, spójnych, wyczerpujących  informacji o nierzadko skomplikowanych przepisach i procedurach, które zobowiązani są stosować. Podkreślił, że  ewentualne uchybienia mogą często  wiązać się z niedostatecznym poziomem informacji nt. uwarunkowań prawnych w państwie przyjmującym. Spotkanie umożliwiło również wymianę poglądów dotyczących zarówno bieżących wyzwań związanych z delegowaniem pracowników jak i  perspektyw na przyszłość.

 

Po zakończeniu seminarium wiceminister Mleczko spotkał się  z Peterem Steensgaard Mørch, stałym sekretarzem w Ministerstwie Zatrudnienia Danii. Rozmowa dotyczyła rozwoju współpracy dwustronnej, zwłaszcza w kontekście podpisanego 8 kwietnia przez ministrów ds. zatrudnienia Polski i Danii oświadczenia o współpracy i wymianie informacji dotyczących świadczenia usług i delegowania pracowników. Podczas spotkania omówiono sposób realizacji zawartego porozumienia, a także ustalono działania w celu wyjaśnienia wątpliwości i poszukiwania wspólnego stanowiska, w kontekście swobody przepływu pracowników i delegowania pracowników- aby  zapewnić poszanowanie praw pracowników, a zarazem eliminować  bariery dla realizacji swobód na rynku wewnętrznym. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: