submenu
content

Spotkanie z przedstawicielami PUP

24-04-2015

Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina 23 kwietnia 2015 r. spotkał się z przedstawicielami powiatowych urzędów pracy, urzędów wojewódzkich, Państwowej Inspekcji Pracy, Straży Granicznej oraz partnerów społecznych, w tym przedstawicieli związków zawodowych, pracodawców i sadowników. Zainicjowane zostały szerokie konsultacje społeczne na temat przyszłych rozwiązań dotyczących krótkookresowego i sezonowego zatrudniania cudzoziemców.

 

Spotkanie dotyczyło funkcjonowania uproszczonej procedury zatrudniania cudzoziemców, tj. możliwości zatrudniania bez zezwolenia na pracę obywateli 6 państw na podstawie zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy oświadczenia[1]. Ta formuła zatrudniania cudzoziemców w Polsce zdecydowanie dominuje, choć skala zjawiska nadal pozostaje relatywnie niewielka. Należy jednak zwrócić uwagę, że liczba cudzoziemców podejmujących zatrudnienie w naszym kraju rośnie.

 

W 2014 r. zarejestrowano 387 398 oświadczeń podmiotów o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi. Odnotowany znaczący wzrost liczby zarejestrowanych oświadczeń w porównaniu do roku 2013 (64,5%), a także wzrost wiz wydawanych w związku z oświadczeniami (o 46,3%, w tym na Ukrainie o 52,1%). W tym samym okresie wojewodowie wydali 43 663 zezwolenia na pracę cudzoziemca, co stanowi wzrost o 11,7 % względem roku poprzedniego.

 

Przedstawiona została diagnoza problemów związanych z rejestracją oświadczeń podmiotów o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi oraz rekomendacje dotyczące poprawy jej funkcjonowania. Wśród nadużyć budzących największe zaniepokojenie wskazano na handel oświadczeniami, rejestrację oświadczeń bez faktycznego zamiaru (lub możliwości) zatrudnienia cudzoziemca, rejestrację hurtowych ilości oświadczeń oraz ich fałszowanie. Poruszono także kwestie dotyczące agencji pracy tymczasowej, z których działalnością wiąże się wiele nieprawidłowości, np. rejestrowanie hurtowych ilości oświadczeń oraz niewskazywanie konkretnego miejsca wykonywania pracy cudzoziemca.

 

Wstępnie omówiono także zakres implementacji dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/36/UE z dnia 26 lutego 2014 r. w sprawie warunków wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu zatrudnienia w charakterze pracownika sezonowego, która istotnie wpłynie na kształt polskich przepisów dotyczących pracy krótkoterminowej.

 

Sekretarz Stanu Jacek Męcina zadecydował o podjęciu natychmiastowych oraz długofalowych działań naprawczych.

 

W ramach działań pozalegislacyjnych, które zostaną podjęte bezpośrednio po spotkaniu, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaktualizuje wytyczne dotyczące rejestracji oświadczeń przez powiatowe urzędy pracy oraz współpracy urzędów z innymi jednostkami, opierając się na dobrych praktykach stosowanych przez poszczególne urzędy oraz organy kontrolne. Podjęte zostaną rozmowy z Prokuraturą Generalną, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Ministerstwem Finansów (urzędami skarbowymi) oraz służbami kontrolnymi w celu wypracowania jednolitego podejścia.

 

W ramach działań długofalowych przygotowane zostaną propozycje zmian legislacyjnych mające na celu minimalizację nadużyć oraz kontynuowane będą prace nad centralną, elektroniczną bazą oświadczeń, z dostępem służb kontrolnych, konsulatów i wojewodów.



[1] Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: