Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencja na temat klauzul społecznych w zamówieniach publicznych odbyła się 18 czerwca w Kancelarii Premiera Rady Ministrów. Szef KPRM Jacek Cichocki zwrócił się do dyrektorów generalnych urzędów z apelem, by w ich jednostkach zamówienia publiczne służyły stabilności zatrudnienia Polaków.
Klauzula społeczna przy zamówieniach publicznych umożliwia umieszczenie w specyfikacji określonych wymagań stawianych wykonawcy. Dzięki nim urzędy mogą np. oczekiwać, aby podmiot realizujący zamówienie zatrudniał określony procent swoich pracowników na umowy o pracę, osoby niepełnosprawne lub skierowanych przez urząd pracy bezrobotnych.
Apel ministra Cichockiego wsparł obecny na konferencji Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, mówiąc, iż klauzule społeczne są rozwiązaniem, które pozwala skończyć z dualizmem rynku pracy. - Konkurencyjność nie może się opierać na niestabilności zatrudnienia – powiedział.
Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza, dzięki spadkowi bezrobocia i wzrastającej liczbie miejsc pracy, przestaje się liczyć sama praca, a zaczyna się liczyć jej jakość – odpowiednia płaca i stabilność zatrudnienia.
– Udało się to już zrobić w resorcie pracy – w przetargach na usługi ochroniarskie czy usługi związane z dbaniem o czystość wpisujemy obowiązek zatrudniania na etacie – skomentował minister Władysław Kosiniak-Kamysz. W zamówieniu ministerstwa na usługi sprzątania biur zawarto wymóg zatrudniania przez wykonawcę pracowników na umowy o pracę zarówno w opisie zamówienia, jak i w kryteriach oceny oferty. Co więcej, to kryterium stanowi aż 40% tej oceny.
Jednak według raportu Fundacji CentrumCSR wciąż niewiele samorządowych i rządowych instytucji w przetargach zawiera klauzule korzystne dla pracowników. Wśród pozytywnych przykładów, raport wymienia m.in. zamówienia organizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
– Będę zachęcał wszystkich partnerów w rządzie i wszystkie instytucje do stosowania klauzuli społecznej. Taka promocja jest bardzo potrzebna. Będę zachęcał partnerów samorządowych, korporacje samorządowe, władze województw, gmin, wszystkich samorządowców ze szczególnym uwzględnieniem marszałków, bo tam będzie dużo przetargów w związku z inwestycjami unijnymi – mówi minister Kosiniak-Kamysz.
Uczestnicy spotkania w KPRM wzięli udział w debacie „Klauzule społeczne z punktu widzenia sektora pozarządowego, prywatnego i publicznego” oraz zapoznali się z prezentacją najlepszych praktyk w tej dziedzinie. W części praktycznej dowiedzieli się od specjalistów, jak powinno się właściwie napisać klauzulę społeczną.