submenu
content

Aktywni 50+: wymiana dobrych praktyk w Opolu

03-07-2015

Przedstawiciele organizacji pozarządowych, urzędów pracy oraz władz rządowych i samorządowych po raz drugi debatowali o wsparciu osób 50+ na rynku pracy.

 

W 2015 roku  planowane jest zorganizowanie czterech konferencji regionalnych oraz jednej krajowej poświęconych tematyce aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+. W ramach konferencji regionalnych swoje doświadczenia prezentować będą instytucje publiczne i niepubliczne z czterech wybranych województw. Pokazywane będą projekty finansowane z Funduszu Pracy i z Europejskiego Funduszu Społecznego. Inauguracyjna konferencja odbyła się 28 maja br. w Lesznie.

 

Drugie spotkanie z cyklu „Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+”odbyło się 3 lipca br. w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu. Swoje doświadczenia w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ przedstawiły  cztery województwa: opolskie, śląskie, małopolskie i łódzkie.

 

- Program Solidarność Pokoleń Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+, to odpowiedź na wyzwania demograficzne. Program realizowany jest nie tylko dla osób 50+, ale również  dla osób młodszych, dla których  istotnym  problemem jest godzenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Program ma charakter strategiczny. Realizowany jest na szczeblu centralnym i wojewódzkim - powiedziała podczas konferencji Czesława Ostrowska, Radca Generalny w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.

 

W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Elżbieta Płaszczyk z Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej – Regionalne Centrum w Łodzi, Anna Popielska-Borys, kierownik projektu „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni" z województwa małopolskiego, Radosław Rybak, dyrektor zarządzający CTC Spółka z o.o. z województwa opolskiego, Andrzej Tomeczek, współzałożyciel Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w województwie śląskim oraz Marek Maryniak, dyrektor Ośrodka Informatycznego DEMO w Katowicach. Panel prowadził pan Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu, który podkreślił, że  osoby 50+ są bardzo zaangażowane i zmotywowane.

 

 - Bardzo ważne jest, żeby Ci ludzi uwierzyli w siebie, że mogą się realizować – powiedział Jacek Suski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.

 

Wszyscy paneliści podkreślili, że zależy im na tym, aby ich beneficjenci uzyskali nie tylko wiedzę, ale i praktyczne umiejętności. Uczestnicy poszczególnych Programów brali udział m.in. w warsztatach zarówno merytorycznych jak i praktycznych tj. aktywnego poszukiwania pracy,  szkoleniach zawodowych,  warsztatach komputerowych, mogły podjąć zatrudnienie w ramach robót publicznych.

 

- Jak  duch jest zdrowy to i ciało będzie w lepszej kondycji, dlatego ważne są też warsztaty promujące zdrowy tryb życia i aktywność fizyczną – powiedział Radosław Rybak, dyrektor zarządzający CTC Spółka z o.o. z województwa opolskiego.

 

Drugi panel poświęcony był wymianie dobrych praktyk i prezentacji projektów zrealizowanych przez urzędy pracy w ramach tzw. programów specjalnych, często w partnerstwie m.in. z ośrodkami pomocy społecznej. Udział w nim wzięli: Alina Matusińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Wieluniu, Małgorzata Pawlak, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie,  Stanisława Skwarło, dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy w Nowym Sączu, Marcin Nowak, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej Urzędu Pracy Powiatu Krakowskiego, Łukasz Podolski, zastępca dyrektora Powiatowego  Urzędu Pracy w Nysie, Barbara Biernacka kierownik działu Prognoz i Analiz Powiatowego Urzędu Pracy w Częstochowie oraz Anna Rdest , dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.

 

Podczas konferencji uczestnicy wymienili się doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób  50+ na rynku pracy.

 

Paneliści wskazywali na szereg istotnych spraw w aktywizacji zawodowej osób dojrzałych. 

 

- Największym problemem dla osób starszych jest brak umiejętności posługiwania się językiem angielskim i obsługi komputera – podkreślił Marek Maryniak, dyrektor Ośrodka Informatycznego DEMO w Katowicach.

 

Stanisława Skwarło zaznaczyła, że pracodawcy  szanują i doceniają osoby w wieku 50+.

 

-  Wzajemne relacje mistrz-uczeń są szalenie istotne - powiedział Andrzej Tomeczek, współzałożyciel Instytutu Współpracy i Partnerstwa Lokalnego w województwie śląskim.

 

Uczestnicy konferencji zaznaczali, że kandydaci 50+ obawiają się pracy z młodzieżą. Jednak jak zaznaczył Łukasz Podolski - Praca łączy pokolenia. Łączenie młodych i starszych osób bardzo dużo nauczyło obie grupy. Jedni od drugich czerpali bardzo wiele.

 

- Prezentacja tzw. dobrych praktyk i wymiana doświadczeń między regionami i instytucjami zarówno sektora publicznego, jak i niepublicznego oraz instytucjami krajowymi i zagranicznymi w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+  jest bardzo ważna dla budowania  sieci koordynacji i współpracy na wszystkich szczeblach– podsumowała spotkanie Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.

 

Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.

Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych... Aktywni 50+: wymiana dobrych...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: