Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Celem realizowanego przez Fundację na rzecz Zdrowego Starzenia się projektu „Konstruktywni. Zdrowi – Aktywni – Konstruktywni” jest zapobieganie przedwczesnemu opuszczaniu rynku pracy z powodów zdrowotnych oraz sprzyjanie szybszemu powrotowi do aktywności zawodowej. 2 września 2015 r. w siedzibie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej został zaprezentowany raport podsumowujący dwuletnie prace nad projektem.
- To nie przypadek, że spotykamy się w dniu, w którym Sejmowa Komisja Polityki Senioralnej przyjmuje sprawozdanie w sprawie projektu Ustawy o osobach starszych - powiedziała minister Elżbieta Seredyn otwierając konferencję. - Działania Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się i osoba jej fundatora – prof. Bolesława Samolińskiego są ważnym elementem publicznej dyskusji i działań na rzecz tworzenia i realizacji polityki senioralnej w Polsce - dodała.
Celem projektu jest również likwidacja barier w zatrudnianiu osób nie w pełni sprawnych. Działania podejmowane w ramach projektu mają sprzyjać przywracaniu i utrzymaniu dobrego zdrowia oraz możliwie wysokiej jakości życia tych osób. Raport zawiera rekomendacje i propozycje działań, które przyczynią się do zmniejszenia wykluczenia społecznego i zawodowego osób dotkniętych chorobami przewlekłymi.
- Podsumowanie dwuletnich prac nad projektem „Konstruktywni” jest dla nas wyjątkową chwilą. Raport „Konstruktywni. Zdrowi-Aktywni- Konstruktywni” to efekt wysiłku wielu osób zaangażowanych w budowę systemu opieki zdrowotnej w Polsce – przedstawicieli rządu, autorytetów medycznych, ekspertów branżowych. Stanowi on nie tylko analizę sytuacji obecnej, ale również punkt wyjścia do dalszych działań – stwierdził prof. Bolesław Samoliński, Przewodniczący Rady Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej, Fundator Fundacji na rzecz Zdrowego Starzenia się.
Raport „Konstruktywni. Zdrowi – Aktywni – Konstruktywni” został objęty patronatem honorowym Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Publikacja oraz zawarte w niej rekomendacje będą przedmiotem dyskusji podczas panelu „Zdrowi – Aktywni - Konstruktywni: powrót do zdrowia = powrót do pracy?”, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Kongresu Zdrowego Starzenia, który odbędzie się w dniach 24-25 września 2015 roku w Warszawie.