Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
O aktywizacji zawodowej osób 50+ na rynku pracy debatowali przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych.
„Jak skutecznie wspierać? Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+” to cykl konferencji poświęcony aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+ na rynku pracy. Czwarte spotkanie z tego cyklu odbyło się 28 września br. w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Podczas konferencji uczestnicy przedstawili jak obecnie wygląda sytuacja osób 50+ w ich regionach, wymienili się doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób 50+ na rynku pracy.
- Aktywizacja osób w wieku 50+ to bardzo ważna kwestia dla polskiej gospodarki. Należy podejmować kompleksowe działania mające zachęcać pracodawców do zatrudniania bezrobotnych z tej grupy wiekowej. Należy wspierać te osoby poprzez dostosowanie kwalifikacji zawodowych i kompetencji do potrzeb rynku pracy. Osoby w wieku 50+ posiadają doświadczenie nie tylko zawodowe ale i życiowe, które bardzo często okazuje się przydatne w miejscu pracy - powiedziała Czesława Ostrowska, Radca Generalny w MPiPS, Krajowy Koordynator Rządowego Programu „Solidarność Pokoleń”.
- Działania dla osób w wieku 50+ to działania priorytetowe w województwie warmińsko-mazurski. Jest niestety bardzo dużo złych stereotypów dotyczących pracowników w wieku 50+. Mówienie, że osoby te są gorszymi pracownikami jest złym myśleniem. Doświadczenie jakie posiadają te osoby są bardzo cenne – powiedziała Anna Wasilewska, Wicemarszałek województwa Warmińsko-Mazurskiego.
W pierwszym panelu udział wzięli przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Rafał Parol z Grudziądzkiego Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty, Maria Wyborska z Panaceum Omega, Maciej Kusiński z firmy szkoleniowo-doradczej 4 Progress, Barbara Wilczyńska z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Katarzyna Radtke z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy, Irena Muszkiewicz-Herok z Fundacji Gospodarczej w Gdyni, Krzysztof Grablewski z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej osób Niepełnosprawnych, Janina Łucewicz ze Stowarzyszenia Edukacyjno-Oświatowego Erudycja.
- Wiek 50+ ma wiele atutów tj. doświadczenie, odpowiedzialność, cierpliwość i konsekwencja w działaniu. Jest to dobry czas, aby pracować, bo pracować można w każdym wieku - powiedziała Maria Wyborska z Panaceum Omega
Uczestnicy konferencji zgodzili się, że część osób w wieku 50+ nie wierzy w swoje umiejętności, a powinni, bo tkwi w nich bardzo duży potencjał, który warto wykorzystać.
- Bardzo ważne jest to, aby dobierać kursy szkoleniowe do potrzeb uczestników, pod ich predyspozycje – powiedziała Katarzyna Radtke z Kaszubskiego Uniwersytetu Ludowego w Wieżycy
Zaproszeni goście podkreślili, że należy uświadamiać pracowników o plusach jakie niesie za sobą zatrudnianie pracowników w wieku 50+. Bardzo ważna ich zdaniem jest również współpraca Urzędów Pracy z lokalnymi przedsiębiorstwami.
Drugi panel poświęcony był wymianie dobrych praktyk i prezentacji projektów zrealizowanych przez urzędy pracy w ramach tzw. programów specjalnych. Udział w nim wzięli: Marek Lewiński z Powiatowego Urzędu Pracy w Grudziądzu, Beta Dawidziuk z Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim, Mieczysław Bieniek z Powiatowego Urzędu Pracy w Łomży, Joanna Reszka z Powiatowego Urzędu Pracy w Malborku, Alicja Kosińska z Powiatowego Urzędu Pracy w Bytowie, Krystyna Dudzińska z Powiatowego Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego, Lidia Podsiadała z Powiatowego Urzędu Pracy w Mrągowie.
Paneliści podkreślili, że bardzo ważny jest kontakt bezpośredni doradcy, pośrednika i coachinga z osobą bezrobotną w wieku 50+. Często ludziom tym brakuje wiary w siebie. Osoby 50+ chcą się uczyć, należy tylko im dać taką możliwość.
– Musimy przekonać pracodawców, że osoby w wieku 50+ to osoby bardzo wartościowe. Posiadają duże doświadczenie i wiedzę praktyczną – powiedziała Krystyna Dudzińska z Powiatowego Urzędu Pracy Powiatu Olsztyńskiego
Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku zaznaczył, że zatrudniając osoby w wieku 50+, przenosimy ludzi z bierności do aktywności zawodowej, co jest bardzo istotne.
Głównym celem programów skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas konferencji było umożliwienie powrotu na rynek pracy.
Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.