Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
O aktywizacji zawodowej osób 50+ na rynku pracy debatowali w Krakowie przedstawiciele urzędów pracy, organizacji pozarządowych oraz władz rządowych i samorządowych.
Kongres „Jak efektywnie aktywizować zawodowo na rynku pracy osoby w wieku 50+” podsumował cykl konferencji regionalnych organizowanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od lipca tego roku.
Kongres był poświęcony działaniom rozwijającym aktywność zawodową osób 50+. Był również okazją do wymiany dobrych praktyk oraz ich promowania w tym zakresie.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od 2008 r. realizuje program „Solidarność pokoleń”, skierowany zarówno do osób powyżej 50. roku życia, jak i przedsiębiorców, związków zawodowych, organizacji pozarządowych oraz osób, które dopiero za kilka lub kilkanaście lat będą wchodzić w wiek przedemerytalny. W jego realizacji bardzo ważna jest koordynacja działań na rzecz wsparcia zatrudnienia osób 50+ zarówno na szczeblu krajowym, jak i regionalnym oraz dzielenie się dobrymi praktykami.
- Należy powiedzieć głośno, że to Władysław Kosiniak-Kamysz zrobił rewolucję w spojrzeniu na seniorów. Mam nadzieję, że w ciągu kilku lat zaobserwujemy znaczny wzrost osób starszych na rynku pracy. Polska gospodarka ma miejsce zarówno dla osób młodych, jak i tych w wieku 50+. Przyszłość należy do nas! - powiedział podczas otwarcia konferencji Wojciech Kozak, wicemarszałek województwa małopolskiego.
W sesji plenarnej udział wzięli: Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej, dr Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, prof. dr hab. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego i dr Czesław Szmidt z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że dużym wyzwaniem jest indywidualne podejście dla poszukujących pracy, a także tworzenie więzi międzypokoleniowych. Dobrze działającej firmie towarzyszy różnorodność wiekowa. Zaznaczył również, że istotny jest system stabilności na rynku pracy. - Warto wznowić dialog na poziomie pracodawcy. Cieszy mnie, że rośnie aktywność zawodowa osób w wieku 50+ - dodał minister.
Dr Agnieszka Chłoń – Domińczak podkreśliła, że uczymy się przez całe życie i musimy to podtrzymywać w każdym wieku.- Do tej pory bardzo wiele udało się zrobić w obszarze aktywizacji osób 50+. Wyzwaniem jest kontynuacja tej polityki oraz wyciąganie ręki do osób, które potrzebują pomocy - dodała.
Zdaniem dr. Czesława Schmidta największym z mitów jest nieprzydatność pracowników 50+. Profesor Kryńska zaznaczyła, że starsze osoby są i powinny być postrzegane pozytywnie.
W trakcie konferencji uczestnicy rozmawiali o tym, jak obecnie wygląda sytuacja osób 50+ w ich regionach, wymienili się również doświadczeniami i praktykami dotyczącymi problemów osób 50+ na rynku pracy.
W panelach udział wzięli przedstawiciele urzędów pracy, przedstawiciele instytucji, organizacji pozarządowych oraz firm. Swoje projekty przedstawili: Małgorzata Pliszka z Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie, Dorota Tudrujek z Powiatowego Urzędu Pracy w Świdwinie, Łukasz Wójcicki z Centrum Integracji Społecznej Od nowa w Łobzie, Grażyna Gwiazda z Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie, Anna Popielska-Borys z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, Radosław Rybak ze Spółki CTC, Irena Muszkiewicz-Herok z Fundacji Gospodarczej w Gdyni, Monika Stypułowska z Zakładowego Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, Magdalena Lasocka z Fundacji Rozwoju Lubelszczyzny, Grzegorz Kruszyński z Fundacji Edukacji Europejskiej, Iwona Żukiert z Fundacji Talent Promocja Postęp, Rafał Parol z Grudziąskiego Centrum Caritas im. Błogosławionej Juty, Witold Buraczyński , a także Małgorzata Jankiewicz z firmy badawczej PBS w Sopocie.
- Bardzo często problem polega na tym, że osoby w wieku 50+ mają bardzo małe poczucie własnej wartości i nad tym trzeba pracować - powiedział Łukasz Wójcicki z Centrum Integracji Społecznej Od nowa w Łobzie.
Irena Muszkiewicz-Herok z Fundacji Gospodarczej w Gdyni zauważyła, że często uczestnicy projektów, którzy ze sceptycyzmem podchodzili do swoich możliwości, osiągnęły bardzo duże sukcesy podczas szkoleń. Przyczyniło się to do wzrostu ich wiary w siebie.
Monika Stypułowska z Zakładów Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku jako bardzo istotną rzecz wymieniła godzenie życia zawodowego z rodzinnym. Jej zdaniem pracodawcy powinni mieć to na uwadze.
Paneliści zaznaczyli, że bardzo istotne jest indywidualne, kompleksowe i motywacyjne wsparcie, a także promowanie pracowników w wieku 50+. Należy zachęcać więc pracodawców do zatrudniania osób w tym wieku.
- Praca łączy pokolenia. Należy zrobić wszystko, by utrzymać osoby 50+ na rynku pracy. Zarówno pracownicy dojrzali, jak ci młodzi mogą wzajemnie wymieniać się doświadczeniem i praktykami zawodowymi- zaznaczyła Małgorzata Pliszka, dyrektor Urzędu Pracy w Nysie.
Uczestnicy konferencji podkreślili, że bardzo ważne jest partnerstwo oraz wsparcie różnych instytucji, w tym organizacji pozarządowych.
- Warto edukować od najmłodszych lat, by na każdym etapie życia wspierać dojrzałość - powiedziała Anna Popielska-Borys, kierownik projektu „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni” realizowanego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Krakowie.
Paneliści zwrócili uwagę, że wiele osób w wieku 50+ zamyka się na nowe możliwości rozwoju, co należałoby zmienić. Beneficjenci nie powinni zostać sami, potrzebują pomocy ogólnej - począwszy od zagadnień teoretycznych, a skończywszy na szkoleniach czyli praktyce. Ponadto bardzo ważne jest holistyczne wsparcie osób bezrobotnych. Istotne jest by każda osoba poszukująca pracy mogła liczyć na wsparcie coachinga i psychologa. Kluczową kwestią jest indywidualne podejście do beneficjenta.
Grażyna Gwiazda, dyrektor Urzędu Pracy w Lublinie, podkreśliła, że bardzo ważne dla osób 50+ są szkolenia, które pozwalają uczestnikom wykorzystać ich predyspozycje oraz umożliwiają zdobywanie nowych doświadczeń zarówno zawodowych jak i życiowych.
- Cieszę się, że zaczynamy myśleć, o tym, że osoby w wieku 50+ mają duży potencjał, który można i trzeba wykorzystać - powiedziała Małgorzata Sarzalska, dyrektor Departamentu Analiz Ekonomicznych i Prognoz w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej.- Pamiętajmy, że dzisiejsi 40-latkowie to jutrzejsi 50-latkowie – dodała Małgorzata Sarzalska.
Głównym celem programów skierowanych do osób 50+ przedstawionych podczas konferencji było umożliwienie im powrotu na rynek pracy.
Więcej informacji nt. działań prowadzonych dla osób 50+ można znaleźć na stronach: www.50plus.gov.pl oraz www.senior.gov.pl.