submenu
content

Migranci wykwalifikowani w Polsce i Niemczech

03-03-2016

W Centrum Konferencyjnym Zielna odbyła się konferencja „Doświadczenia Polski i Niemiec w przyciąganiu wykwalifikowanych migrantów”. W konferencji udział wziął Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

- Pracownicy posiadający specjalistyczną wiedzę i umiejętności przyczyniają się do wzmocnienia gospodarki europejskiej oraz przyciągania dalszych inwestycji w państwach członkowskich. Nie ma jednej perspektywy patrzenia na migracje, inaczej ocenia się je z punktu widzenia państw wysyłających, inaczej zaś z punktu widzenia państw przyjmujących - powiedział wiceminister Stanisław Szwed.

 

Podczas konferencji podkreślono, że wiele państw członkowskich UE wprowadziło w ostatnich latach różnego rodzaju systemy preferencji, np. systemy punktowe, czy listy zawodów deficytowych, by przyciągnąć migrantów o potrzebnych kwalifikacjach.

 

W ostatnim czasie mamy do czynienia ze znacznym nasileniem międzynarodowych migracji pracowników wykwalifikowanych. Polska jest przykładem kraju, który w ostatnich latach przekształca się z typowego kraju emigracyjnego w kraj imigracyjno-emigracyjny. Szczególnie w ostatnich latach doświadczamy rosnącego napływu migrantów z Ukrainy.

 

- Należy zrobić wszystko, aby dobrze wykształceni polscy pracownicy wracali do kraju. Trzeba zachęcić pracowników do powrotu i stworzyć im dobre do tego warunki. Powinniśmy  stworzyć takie zachęty, aby osoby mające polskie obywatelstwo wracały do kraju - dodał wiceminister Stanisław Szwed.

 

Jak podkreślił należy kształcićstudentów na kierunkach technicznych, czy związanych z medycyną, bo na te zawody jest zapotrzebowanie. W Polsce stopniowo zwiększa się zapotrzebowanie na pracowników w zawodach wymagających wysokich kwalifikacji, np. w dynamicznie rozwijających się w naszym kraju branżach outsourcingu usług księgowych, IT, farmaceutyce, czy w służbie zdrowia. Brakuje inżynierów, programistów i menadżerów rynków wschodnich.

 

W Niemczech nie odnotowuje się braku specjalistów na szeroką skalę, deficyty są jednak zauważalne w wybranych zawodach, regionach i branżach.

 

Przewiduje się, że zatrudnienie cudzoziemców w Polsce będzie się zwiększało. Większość migrantów przybywa do Polski w celach zarobkowych. Przed Polską stoi wyzwanie, by przyciągnąć osoby jak najbardziej wykwalifikowane oraz by należycie ich talenty należycie wykorzystać.

 

- Temat migracji nie jest łatwy, ale jest bardzo ważny. Należy dbać zarówno o kwalifikacje pracowników jak i kadry. Jestem dumny z modelu systemowego kształcenia zawodowego w Niemczech -  powiedział Thorben Albrecht, Sekretarz Stanu, Federalne Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

 

Dla kraju wysyłającego migracja tymczasowa pracowników w ramach UE i poza jej granice może stworzyć szereg pozytywnych konsekwencji, związanych z nabywaniem przez pracowników nowych umiejętności i doświadczeń, które po powrocie przekładają się na wyższe wynagrodzenia, ze stymulacją kapitału ludzkiego w kraju wysyłającym, z transferem wiedzy i technologii, jak również ewentualnymi transferami pieniężnymi z zagranicy.

 

- Temat migracji był bardzo ważny w stosunkach polsko-niemieckich. Potrzeba nam wykwalifikowanych pracowników na rynku pracy - powiedział Roland Feicht z Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie.

 

W konferencji udział wzięli: Stanisław Szwed, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych, Martin Koppernock z Ambasady Republiki Federalnej Niemiec w Warszawie, Roland Feicht z Fundacji im. Friedricha Eberta w Warszawie, Thorben Albrecht, Sekretarz Stanu z Federalnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, Vera Egenberger z Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, Uwe Hunger z Uniwersytetu w Siegen, Rafał Janas, Dyrekcja Generalna Komisji Europejskiej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego

Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w... Migranci wykwalifikowani w...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: