Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Konferencja „Wsparcie kształcenia ustawicznego środkami Krajowego Funduszu Szkoleniowego” odbyła się w MRPiPS 15 czerwca 2016 r. Była poświęcona działaniu KFS w ciągu ostatnich dwóch lat oraz dyskusji nad potrzebnymi zmianami w jego funkcjonowaniu w przyszłości.
KFS wprowadzony został ponad dwa lata temu jako narzędzie wsparcia pracodawców w kształceniu i szkoleniu osób pracujących. Przeznaczono na ten cel 2 proc. środków Funduszu Pracy w każdym roku budżetowym. W 2016 roku budżet KFS wyniósł 191,4 mln zł. Wśród priorytetów znalazło się m.in. wsparcie młodych, nowozatrudnionych pracowników czy pomoc dla zatrudnionych w szczególnych warunkach, którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
- Podczas ostatnich dwóch lat otrzymaliśmy wiele uwag dotyczących funkcjonowania tej formy wsparcia. Pracodawcy są zadowoleni z dość prostego narzędzia - ocenił sekretarz stanu Stanisław Szwed, otwierając konferencję.
Referat podsumowujący dwa lata doświadczeń KFS przedstawiła Hanna Świątkiewicz-Zych, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy w MRPiPS.
Uczestnicy konferencji, wśród których znaleźli się przedstawiciele powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy oraz reprezentanci partnerów społecznych i eksperci rynku pracy, zastanawiali się mi.in. czy KFS zapobiega utracie zatrudnienia i czy przyczynia się do zwiększenia w polskim społeczeństwie populacji osób biorących udział w uczeniu się przez całe życie? Czy interwencja państwa nie zastępuje środków prywatnych? Czy dzięki KFS zaczęli szkolić się pracownicy i pracodawcy, którzy wcześniej nie podejmowali aktywności na tym polu? Czy dzięki wprowadzeniu KFS powiatowe urzędy pracy bardziej efektywnie wypełniają swoją misję na lokalnych rynkach pracy?
- Po tych dwóch latach posiadamy już wiele doświadczeń i pomysłów jak ulepszyć funkcjonowanie KFS. Dzisiejsze spotkanie jest okazją do zaprezentowania tych doświadczeń i wymiany opinii. Wypracowane tu wnioski będą punktem wyjścia do wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu KFS – zachęcał do wymiany poglądów wiceminister Szwed.