Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Sekretarz stanu Stanisław Szwed spotkał się 11 kwietnia z pracownikami urzędów pracy z Warmii i Mazur. Mówił m.in. o planach, związanych z przygotowywaną w MRPiPS nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Chcemy w Ministerstwie przygotować nową ustawę, tak, by pomoc była bardziej skuteczna i efektywna. Przeznaczamy znaczne środki na aktywne formy zwalczania bezrobocia, w skali kraju w tym roku to 6 mld 600 tys. zł, na Warmii i Mazurach 186 mln zł. Ważne jest, by środki były dobrze wykorzystane. Z jednej strony by osoby, które są w zasobach bezrobotnych aktywizować, a z drugiej, by tam, gdzie jest wyższe bezrobocie, przeznaczać większą pomoc, dającą możliwość tworzenia stałych i długotrwałych miejsc pracy - powiedział w Olsztynie wiceminister Szwed.
Nowe zapisy mają dać większą samodzielność dyrektorom urzędów pracy, by mogli sami podejmować decyzje rozwiązujące pilne kwestie na miejscowym rynku pracy. Zdaniem wiceministra Szweda nie stoi to w sprzeczności z planami podporządkowania urzędów administracji rządowej. - Nie przywracamy Krajowego Urzędu Pracy, ale chcemy wprowadzić nadzór ministerstwa nad powiatowymi i wojewódzkimi urzędami pracy – wyjaśniał wiceminister. Podobne rozwiązania obowiązują w większości państw Unii Europejskiej. Zmiany mogą wejść w życie od 1 stycznia 2018 r.
Wiceminister Szwed zapowiedział też likwidację profilowania bezrobotnych i zniesienie limitów wiekowych dla bezrobotnych w programach aktywizujących osoby bez pracy. Zwrócił także uwagę na konieczność lepszego przygotowania absolwentów szkół branżowych do wejścia na rynek pracy, dzięki środkom z Funduszu Pracy.