Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
IV posiedzenie Zespołu monitorującego Gwarancje dla młodzieży odbyło się 25 kwietnia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W jego skład wchodzą przedstawiciele instytucji wspierających młodzież na rynku pracy oraz organizacji młodzieżowych i młodzieżowych struktur związków zawodowych oraz organizacji pracodawców. Celem spotkania była analiza postępu w realizacji Gwarancji dla młodzieży, a także zapoznanie się z najciekawszymi projektami realizowanymi w ramach tej inicjatywy.
Jak zauważył przewodzący pracom Zespołu sekretarz stanu Stanisław Szwed, widoczna wyraźna poprawa sytuacji młodych osób na rynku pracy cieszy, jednak tworzy także nowe wyzwania: „Coraz częściej problemem jest rekrutacja młodych osób do projektów. Dlatego też potrzebujemy odpowiedniego podejścia do młodzieży i wartościowej oferty. Musimy także w dalszym ciągu szukać nowych sposobów docierania do młodych nieaktywnych osób z ofertą aktywizacji.” Wiceminister Stanisław Szwed podkreślił także bardzo duże znaczenie wszystkich działań adresowanych do młodych osób, tak na rynku pracy, jak i jeszcze w fazie edukacji.
Po przedstawieniu danych przez poszczególnych realizatorów Gwarancji dla młodzieży, czyli powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy, Bank Gospodarstwa Krajowego (program „Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”) oraz Ochotnicze Hufce Pracy, miały miejsce prezentacje wyróżniających się projektów wyłonionych w ramach konkursu centralnego i konkursów regionalnych.
Swoje najlepsze praktyki, doświadczenia i uwagi przedstawili realizatorzy projektów: „Na gościńcu kariery” (Niepubliczna Placówka Kształcenia Ustawicznego „Szkoła Górska” z Mszany Górnej), „Work-on 2: kompleksowy program aktywizacji zawodowo-edukacyjnej osób młodych biernych zawodowo w branży ICT” (Ośrodek Szkoleniowo-Wdrożeniowy Marek Szarata z Bydgoszczy) oraz „Punkt zwrotny” (Fundacja „Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym” oraz Fundacja po drugie).
Spotkanie pozwoliło również na bezpośrednią dyskusję realizatorów projektów z przedstawicielami instytucji zarządzającej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój EFS.
Na zakończenie spotkania miała miejsce również prezentacja założeń powołanego przez Komisję Europejską w grudniu 2016 r. Europejskiego Korpusu Solidarności.