Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
1 stycznia 2018 r . weszły w życie nowe przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 lipca br., które wprowadziły szereg nowych rozwiązań dot. zatrudniania cudzoziemców. Nowelizacja ww. ustawy obok implementacji do polskiego porządku prawnego unijnych przepisów z zakresu zatrudniania pracowników sezonowych zmieniła również procedurę pozwalającą w sposób uproszczony zatrudniać w Polsce krótkookresowo obywateli 6 państw. Podstawowym zamiarem regulacji w zakresie zatrudnienia krótkookresowego było zwiększenie kontroli służb państwowych nad tym procesem. Zapotrzebowanie na pracę cudzoziemców w Polsce systematycznie wzrasta m.in. z uwagi na utrzymujący się wzrost gospodarczy, poprawiającą się sytuację na rynku pracy, tj. rekordowo niskie bezrobocie i rosnącą liczbę zatrudnionych.
W związku z koniecznością podjęcia działań usprawniających pracę powiatowych urzędów pracy w tym zakresie w dniu 22 marca 2018 r. odbyło się spotkanie Minister Elżbiety Rafalskiej oraz Wiceministra Stanisława Szweda z Konwentem Dyrektorów Powiatowych Urzędów Pracy. Podczas spotkania poruszono m.in. kwestię rosnącej liczby zarejestrowanych oświadczeń i zezwoleń na pracę sezonową oraz długim okresem oczekiwania pracodawców na zarejestrowanie oświadczenia.
W #MRPiPS trwa spotkanie minister @E_Rafalska i wiceministra @Stanislaw_Szwed z konwentem Powiatowych Urzędów Pracy. Tematem spotkania są nowe przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców. #praca #rynekpracy pic.twitter.com/r8Lt1tXVUx
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 22 marca 2018
Pani Minister poinformowała, że trwają w naszym resorcie prace nad wprowadzeniem dodatkowych ułatwień w zatrudnianiu cudzoziemców w niektórych zawodach oraz prowadzone są intensywne prace nad udoskonaleniem systemów informatycznych co umożliwi wymianę danych pomiędzy różnymi instytucjami (SG, UdSC, PIP, KAS, ZUS, konsulowie) a publicznymi służbami zatrudnienia. Pozwoli to na znaczne przyspieszenie procedur administracyjnych oraz bardziej skuteczną walkę z pojawiającymi się nadużyciami (np. handlem oświadczeniami czy powierzaniem pracy dla pozoru).