Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W warszawskim Centrum Nauki Kopernik minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz wręczyła akty powołania członkom nowo powstałej Rady Programowej ds. Kompetencji. W uroczystości uczestniczyły minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska oraz minister edukacji narodowej Anna Zalewska.
W składzie 19-osobowej Rady Programowej ds. Kompetencji znaleźli się przedstawiciele resortów: przedsiębiorczości i technologii, edukacji oraz rodziny, pracy i polityki społecznej, a także organizacji społecznych i gospodarczych, organizacji przedsiębiorców oraz podmiotów zrzeszających instytucje edukacyjne. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej reprezentuje w Radzie sekretarz stanu w MRPiPS Stanisław Szwed.
Jak zauważyła szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz, Rada Programowa ds. Kompetencji stanie się publicznym think-tankiem, zasilającym wiedzą i inspirującym do zmian legislacyjnych, mających na celu dostosowanie systemu kształcenia do potrzeb rynku pracy. Minister przedsiębiorczości i technologii dodała, że Rada Programowa ds. Kompetencji będzie doradzać w zakresie opracowywania programów kształcenia, a także prognozować potrzeby kwalifikacyjno-zawodowe na rynku pracy.
- "Powołanie Rady to bardzo cenna inicjatywa. Choć w Polsce rynek pracy stał się rynkiem pracownika i ma się znakomicie, to nie oznacza to, że nie ma problemów. Takim stałym problemem jest brak dostosowania kompetencji pracowników do bardzo szybko zmieniającego się rynku pracy " – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.
Minister @E_Rafalska: niedopasowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy oraz brak, bądź niewystarczająca, współpraca systemu edukacji i biznesu to jedne z najczęściej przytaczanych powodów bezrobocia, szczególnie wśród młodych ludzi. pic.twitter.com/YDflq4JY1N
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 4 kwietnia 2018
Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej dodała, że dla dostosowania kompetencji pracowników do potrzeb rynku pracy nieodzowna jest współpraca nie tylko między resortami, ale także z pracodawcami i III sektorem.
Minister @E_Rafalska: w urzędach pracy zarejestrowane są osoby najbardziej oddalone od rynku pracy, których przywrócenie na rynek pracy jest najtrudniejsze. Nie wzbudzają zainteresowania pracodawców, bo ich kwalifikacje są często nieadekwatne do stawianych potrzeb. pic.twitter.com/nEJ5ON7nrv
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 4 kwietnia 2018
Jednym ze strategicznych wyzwań zapisanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jest wykształcenie nowoczesnych kadr dla polskiej gospodarki. Realizacji tego zadania ma służyć system, składający się z trzech elementów: Rady Programowej, Sektorowych Rad ds. Kompetencji oraz Bilansu Kapitału Ludzkiego, czyli badania dopasowania kompetencyjnego podaży i popytu na rynku pracy.
Rada Programowa będzie wspierać prace Sektorowych Rad ds. Kompetencji. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wyłoniła już siedem takich rad. W czwartym kwartale planowane jest wyłonienie kolejnych dziewięciu. Zadaniem Rad Sektorowych jest m.in. analiza sytuacji w danej branży i przygotowanie na jej podstawie rekomendacji i ram prawnych dla efektywnego i praktycznego kształcenia specjalistów.
System dopełnia zestaw narzędzi do badań rynku pracy – ogólnopolski Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) i jego branżowe edycje. BKL to obszerny monitoring rynku pracy prowadzony przez PARP we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim.
Podobne rozwiązania, które wspierają koordynację systemu edukacji z potrzebami gospodarki, funkcjonują m.in. w Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Australii, Indiach i Czechach.