submenu
content
Unijni ministrowie chcą zagwarantowania pracy osobom młodym Unijni ministrowie chcą...

Unijni ministrowie chcą wspierać młodych na rynku pracy

01-03-2013

Radosław Mleczko, Podsekretarz stanu w MPiPS, 28 lutego 2013r., wziął udział w posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (EPSCO) w Brukseli.

 

Posiedzenie rozpoczęło się od roboczego śniadania z Przewodniczącym Rady Europejskiej, Hermanem Van Rompuyem. Ministrowie debatowali na temat wymiaru społecznego Unii Gospodarczej i Walutowej – koncepcji, która ma uzupełniać wymiar gospodarczy i finansowy integracji w tym obszarze.

 

W trakcie posiedzenia osiągnięto porozumienie polityczne w odniesieniu do „Projektu Zaleceń Rady ws. Ustanowienia Gwarancji dla Ludzi Młodych”. Dokument jest odpowiedzią Unii Europejskiej na trudną sytuację na rynku pracy w jakiej znalazła się młodzież. Poziom bezrobocia tej grupy jest w większości krajów europejskich zdecydowanie wyższy od ogólnego poziomu tego wskaźnika. Głównym założeniem przyjętej inicjatywy jest zobowiązanie się państw UE do przedstawienia młodym osobom w ciągu czterech miesięcy po opuszczeniu szkoły lub utracie pracy dobrej jakościowo oferty pracy, dalszego kształcenia, przygotowania zawodowego lub stażu.

 

Podczas debaty ministrów w kontekście Semestru Europejskiego ministrowie dzielili się swoimi doświadczeniami z wdrażania reform w ramach realizacji Strategii Europa 2020 oraz pomysłami, jak przyspieszyć osiąganie założonych w Strategii celów mimo utrudnień i ograniczeń spowodowanych przez kryzys.

 

Podczas posiedzenia niektórzy ministrowie, w tym przedstawiciel Polski, odnieśli się również krytycznie do dyskryminujących niektóre państwa członkowskie UE ograniczeń wprowadzonych przez rząd Szwajcarii względem mobilności pracowników. Ograniczenia te są sprzeczne z umowami podpisanymi przez ten kraj z UE, co zostało podkreślone również przez Komisję Europejską. 

 

W trakcie posiedzenia przyjęto również :

  • Konkluzje Rady w obszarze Rocznej Analizy Wzrostu Gospodarczego i Wspólnego Raportu nt. Zatrudnienia,
  • Podejście ogólne w odniesieniu do „Projektu Decyzji Rady ws. Wytycznych dla Polityk Zatrudnienia Państw Członkowskich”.
  • Wspólny Raport nt. Zatrudnienia
  • Dokument pt. Sytuacja społeczna i tendencje, które należy obserwować w UE: najważniejsze konkluzje i polityczne postulaty(przygotowane przez Komitet Ochrony Socjalnej)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: