submenu
content

Studyjna wizyta w Hadze

27-03-2015

O wyzwaniach związanych z obecnością polskich pracowników na holenderskim rynku pracy oraz o zmianach wprowadzanych przez rząd Królestwa Niderlandów w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych rozmawiał Radosław Mleczko, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podczas wizyty studyjnej w Hadze w dniach 23-24 marca 2015 r.

 

Podczas spotkania z wicepremierem, Ministrem Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów, Lodewijkiem Asscherem, wiceminister Mleczko przedstawił planowane zmiany, które mają na celu zwiększenie ochrony pracowników tymczasowych i wyeliminowanie nadużyć ze strony agencji pracy tymczasowej i nierzetelnych pracodawców (m.in. odpowiedzialność solidarną za wypłatę wynagrodzeń przez podwykonawców; gwarancję wypłaty pełnej kwoty płacy minimalnej; wprowadzenie większej przejrzystości wypłacanego wynagrodzenia  i zakaz wypłaty pensji w gotówce, czy ujawnianie przez inspekcję pracy nazw firm nieprzestrzegających przepisów).

 

Wicepremier L. Asscher przedstawił plany w związku z przygotowaniem do przewodnictwa Holandii w Radzie Unii Europejskiej w I połowie 2016 r. - Polska jest dla nas ważnym partnerem, jako  państwo członkowskie, dla którego ważna jest dbałość o ochronę praw polskich pracowników za granicą – powiedział. Dla rządu holenderskiego ważne będzie podjęcie w Radzie UE dyskusji o godnej pracy i odpowiedniego wynagrodzenia, także odnośnie pracowników delegowanych w ramach świadczenia usług. Wiceminister R. Mleczko podkreślił wagę kompromisu, który pozwolił na przyjęcie tzw. dyrektyw wdrożeniowej ds. delegowania pracowników oraz potrzebę oceny jak te nowe instrumenty, przyjęte przez Unię Europejską w 2014 roku, sprawdzą się w praktyce.

 

Wiceminister R. Mleczko miał możliwość poznania także perspektywy Polaków pracujących w Holandii w jednej z firm w Westland, specjalizującej się w uprawie kwiatów, gdzie rozmawiał na temat warunków ich pracy i pobytu w Holandii oraz planów zawodowych na przyszłość. Spotkanie w Ambasadzie RP w Hadze z Radą Polonijną ds. Rynku Pracy, skupiającą m.in. osoby zaangażowane w różnej formie w pomoc polskim pracownikom (doradztwo indywidualne i infolinie związków zawodowych, poradnie psychologiczne, pomoc bezdomnym) było okazją do dyskusji na temat najczęstszych problemów diaspory polskiej w Holandii (niepewność zatrudnienia, umowy terminowe, nieświadomość dot. przepisów regulujących ubezpieczenia zdrowotnego, trudności z meldunkiem, kłopoty ze spłatą kredytów). Podkreślono, że konieczna jest dalsza intensyfikacja działań informacyjnych skierowanych do Polaków. Wstępnie omówiono także wpływ zmian prawnych procedowanych aktualnie w parlamencie holenderskim na sytuację polskich pracowników w tym kraju.

 

Znakomita większość Polaków zatrudniona jest w Holandii przez agencje pracy tymczasowej. Z przedstawicielami holenderskich agencji pracy tymczasowej, rekrutujących i użyczających, między innymi pracowników polskich, wiceminister Mleczko rozmawiał na temat prawnych i praktycznych aspektów związanych z obecnością Polaków na holenderskim rynku pracy.

 

Spotkanie z przedstawicielami Rady Społeczno-Gospodarczej (SER - instytucja dialogu społecznego o charakterze konsultacyjnym, opiniodawczym i doradczym, w której zasiadają przedstawiciele związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz innych grup społecznych i organizacji pozarządowych) poświecone było wnioskom z raportu tej Rady na temat roli imigrantów oraz prognozom i kluczowym wyzwaniom dla całej UE.

 

Holandia stała się w ostatnich latach jednym z najczęstszych kierunków mobilności  Polaków w Unii Europejskiej. Na sytuację pracujących znaczący wpływ ma specyfika tamtejszego rynku pracy, w którym szczególnie w segmentach, gdzie najczęściej zatrudniani są Polacy, dużą rolę odgrywają agencje pracy tymczasowej. Realizacja porozumienia bilateralnego ministrów pracy Polski i Holandii o współpracy z 2013 roku, wzajemna wymiana doświadczeń, w tym także z zakresu przepisów regulujących pracę tymczasową, jak również współpraca inspekcji pracy obu państw, pozostają zatem nadal kluczowe. 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: