submenu
content

Stanowisko MRPiPS w związku z artykułem „Rząd i posłowie wsparli umowy śmieciowe”, opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej, 10 lipca 2018 r.

10-07-2018

W związku z artykułem „Rząd i posłowie wsparli umowy śmieciowe”, opublikowanym w Dzienniku Gazecie Prawnej 10 lipca 2018 r., Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawia stanowisko w sprawie informacji w nim zawartych.

 

Ustawa o zmianie ustawy o związkach zawodowych wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 2 czerwca 2015 r. Zdaniem Trybunału prawo wstępowania i tworzenia związków zawodowych  mają pracownicy w rozumieniu konstytucyjnym, tj. osoby wykonujące pracę zarobkową, niezależnie od podstawy zatrudnienia. Tym samym organizacje wchodzące w skład Rady Dialogu Społecznego, mogąc zrzeszać nowe grupy osób wykonujących pracę zarobkową, będą mogły je wliczać w celu uzyskania  reprezentatywności.

 

Obawy, że stronę pracodawców będą reprezentowały organizacje osób cywilnoprawnych są bezpodstawne. W skład Rady wchodzą bowiem organizacje zrzeszające 300 tys. osób, działające w co najmniej 11 branżach gospodarki narodowej oraz posiadają organizacje o charakterze ponadbranżowym w co najmniej połowie województw.

 

Tym samym nie będzie mogła przystąpić do RDS organizacja działająca tylko w jednym lub kilku sektorach, w których znaczące jest zatrudnianie na umowach niepracowniczych lub działająca w mniej niż połowie województw. Nie znajduje też uzasadnienia zarzut, że organizacje w związku z rotacyjnością zatrudnienia będą uzyskiwać i tracić przymiot reprezentatywności. Zgodnie z ustawą, sąd stwierdza reprezentatywność na okres 4 lat.

 

Należy dodać, że ustawa była przedmiotem dwukrotnych konsultacji z organizacjami pracodawców i organizacjami związków zawodowych wchodzącymi w skład Rady Dialogu Społecznego oraz przedmiotem prac w Zespole prawa pracy RDS.

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: