Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z artykułem opublikowanym na portalu innpoland.pl pt.: „Mieli płacić najbogatsi, zapłacą prawie wszyscy. Do naszych pensji dojdzie nowa składka" (16.07.2018 r.), MRPiPS wyjaśnia: przepisy projektu ustawy wskazują, że podstawowym źródłem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie danina solidarnościowa naliczana od dochodów najbogatszych osób fizycznych – w wysokości 4% od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy. Ponadto źródłem dochodów będzie obowiązkowa składka na Fundusz stanowiąca 0,15 % podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Nie planuje się nowej odrębnej składki (nowego podatku). W projekcie ustawy założono, że składka na Fundusz Pracy zostanie obniżona z 2,45% do 2,3% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a składka na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostanie określona na poziomie 0,15% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Zgodnie z art. 104 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 i 1149), wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa.
Stosownie do art. 28 ustawy budżetowej na rok 2018 z dnia 11 stycznia 2018 r. (Dz. U. poz. 291), wysokość składki na Fundusz Pracy wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Ponadto informujemy, że projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w dniu 13 lipca br. został skierowany do uzgodnień i udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowego Centrum Legislacji. Zgłoszone uwagi zostaną zebrane i przeanalizowane, zatem projekt ustawy może ulec zmianie.
Jednocześnie informujemy, że wydzielenie części składki, która dotąd odprowadzana była przez płatników na Fundusz Pracy i – co za tym idzie – zmniejszenie rocznych wpływów do Funduszu Pracy o kwotę 647 mln zł nie wpłynie negatywnie na realizację zadań Funduszu Pracy, który przy aktualnej wysokości składki gromadzi nadwyżki środków ponad kwoty przeznaczone na realizację zadań ustawowych.