submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Mieli płacić najbogatsi, zapłacą prawie wszyscy. Do naszych pensji dojdzie nowa składka", innpoland.pl, 16.07.2018 r.

17-07-2018

W związku z artykułem opublikowanym na portalu innpoland.pl pt.: „Mieli płacić najbogatsi, zapłacą prawie wszyscy. Do naszych pensji dojdzie nowa składka" (16.07.2018 r.), MRPiPS wyjaśnia: przepisy projektu ustawy wskazują, że podstawowym źródłem Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych będzie danina solidarnościowa naliczana od dochodów najbogatszych osób fizycznych – w wysokości 4% od nadwyżki dochodów powyżej 1 mln za rok podatkowy. Ponadto źródłem dochodów będzie obowiązkowa składka na Fundusz stanowiąca 0,15 % podstawy wymiaru składki na Fundusz Pracy. Nie planuje się nowej odrębnej składki (nowego podatku). W projekcie ustawy założono, że składka na Fundusz Pracy zostanie obniżona z 2,45% do 2,3% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, a składka na Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostanie określona na poziomie 0,15% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. 

 

Zgodnie z art. 104 ust. 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1265 i 1149), wysokość składki na Fundusz Pracy określa ustawa budżetowa.

Stosownie do art. 28 ustawy budżetowej na rok 2018 z dnia 11 stycznia 2018 r. (Dz. U. poz. 291), wysokość składki na Fundusz Pracy wynosi 2,45% podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

Ponadto informujemy, że projekt ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w dniu 13 lipca br. został skierowany do uzgodnień i udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Rządowego Centrum Legislacji. Zgłoszone uwagi zostaną zebrane i przeanalizowane, zatem projekt ustawy może ulec zmianie.

Jednocześnie informujemy, że wydzielenie części składki, która dotąd odprowadzana była przez płatników na Fundusz Pracy i – co za tym idzie – zmniejszenie rocznych wpływów do Funduszu Pracy o kwotę 647 mln zł nie wpłynie negatywnie na realizację zadań Funduszu Pracy, który przy aktualnej wysokości składki gromadzi nadwyżki środków ponad kwoty przeznaczone na realizację zadań ustawowych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: