Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z artykułem opublikowanym w Rzeczpospolitej - „Starsi i schorowani często próżno oczekują pomocy”, 18.07.2018 r., MRPiPS wyjaśnia:
Istotną formą wspierania osób samotnie gospodarujących w ramach systemu pomocy społecznej są usługi opiekuńcze, które zgodnie z ustawą z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, są zadaniami gminy o charakterze obowiązkowym. Zgodnie z wyżej wymienioną ustawą osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona, przysługuje pomoc w formie usług opiekuńczych lub specjalistycznych usług opiekuńczych. Usługi opiekuńcze są bezpłatne lub odpłatne w części lub w całości. Szczegółowe zasady odpłatności za usługi opiekuńcze ustalają władze gminy, w drodze uchwały. Wysokość opłat uzależniona jest przede wszystkim od dochodu osoby korzystającej z usług opiekuńczych.
Od 2015 r. obserwuje się wzrost liczby gmin realizujących usługi opiekuńcze. W 2016 roku w stosunku do roku 2015 jest to wzrost o prawie 2,1%, a już w roku 2017 w stosunku do roku 2015 jest to wzrost o 4,64% przy jednoczesnym wzroście liczby świadczeń i wzroście liczby opiekunów realizujących usługi opiekuńcze
Dodatkowo, w celu zwiększenia dostępności do tych usług Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opracowało program „Opieka 75+”, którego strategicznym celem jest zwiększenie godzin usług opiekuńczych oraz specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób samotnych w wieku 75 lat i więcej z małych gmin do 60 tys. mieszkańców, które świadczą usługi samodzielnie.
W celu zaspokojenia potrzeb osób starszych Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej realizuje szereg kolejnych inicjatyw, które przyczyniają się do zapewnienia bezpiecznego i godnego starzenia się oraz aktywnego uczestnictwa we wszystkich sferach życia.
Ministerstwo wspiera finansowo samorządy w ramach Programu „Senior +”. Poprzez Program ASOS wsparcie otrzymują także organizacje pozarządowe, które realizują projekty aktywizujące seniorów. Ministerstwo zainicjowało także projekt skierowany do niesamodzielnych osób starszych w ramach programu PO WER (projekt pt. „Profesjonalizacja usług asystenckich i opiekuńczych dla osób niesamodzielnych – nowe standardy kształcenia i opieki”).
Ze względu na zmieniającą się sytuację społeczno-gospodarczą Polski, oraz konieczność uporządkowania działań publicznych prowadzonych na rzecz osób starszych, po raz pierwszy opracowany został kompleksowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki polityki senioralnej w Polsce, który w najbliższym czasie zostanie przyjęty przez Radę Ministrów. Polityka społeczna wobec osób starszych 2030. Bezpieczeństwo – Uczestnictwo – Solidarnośćto pierwszy dokument rządowy, uwzględniający szczegółowe rozwiązania we wszystkich najważniejszych sferach życia osób starszych.
Przedmiotowy dokument uwzględnia 7 obszarów polityki społecznej dotyczących ogółu osób starszych oraz po raz pierwszy aż 4 obszary działań skierowane bezpośrednio do niesamodzielnych osób starszych i ich opiekunów.