submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem "Program 50+ to na razie porażka"

04-02-2011
Nawiązując do artykułu Pani Aleksandry Fandrejewskiej z dnia 4 lutego 2011 roku zamieszczonego na stronie B9 w dzienniku Rzeczpospolita pt. Program 50+ to na razie porażka, uprzejmie informujemy, iż niezasadna jest teza, wysnuta przez autorkę tekstu. Teza ta opiera się zaledwie na pobieżnej analizie jednego wskaźnika rynku pracy tj. długości pozostawania w bezrobociu w miesiącach. Wskaźnik ten nie jest reprezentatywny dla Programu Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+, tym samym nie może być podstawą do orzekania o powodzeniu czy porażce ww. Programu. Podstawowym celem Programu jest bowiem wzrost wskaźnika zatrudnienia, który w II kwartale 2010 r. wyniósł 33,3 proc. i był wyższy w porównaniu z II kw. 2007 r. o 4,1 pkt. proc. Treść artykułu wskazuje także na brak znajomości założeń i celów przewidzianych w Programie, który jest skierowany nie tylko do grupy osób bezrobotnych, jak podaje autorka, lecz także pracowników w wieku 50+ i pracodawców.
Należy także zwrócić uwagę na nierzetelność przedstawionych danych, którymi dysponuje autorka tekstu, np. liczba osób powyżej 55 roku życia, zarejestrowanych w urzędach pracy, wg stanu na dzień 31 grudnia 2010 roku wynosiła blisko 200 tys. osób, a nie jak zostało podane 257 tys. osób, z kolei udział osób bezrobotnych w wieku 55-64 lat pozostających w rejestrach PUP 6 miesięcy i więcej został zaniżony. Autorka jednocześnie nie podaje dokładnego źródła pochodzenia danych użytych do sporządzenia zamieszczonego wykresu.
Na pobieżne potraktowanie tematu wskazuje także brak znajomości metodologii rynku pracy, skutkujący wprowadzaniem czytelnika w błąd. Mylne jest stwierdzenie, iż osoba bez pracy, to osoba posiadająca status osoby bezrobotnej. Kontrowersyjna jest także próba przedstawienia sytuacji na rynku pracy osób w wieku 50+, w opozycji do osób z grupy wieku do 25 roku życia, gdyż osoby młode częściej są skłonne do udziału w działaniach aktywizacyjnych. Jednocześnie w artykule zabrakło wskazania, że dłuższe okresy pozostawania w bezrobociu osób powyżej 55 roku życia w porównaniu z osobami młodszymi są charakterystyczne dla wszystkich państw UE.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: