Wyjaśnienia artykułu "Pięćdziesięciolatkom wciąż trudno znaleźć prace"
10-02-2011
W związku z informacjami, podanymi w artykule opublikowanym w Rzeczpospolitej: Pięćdziesięciolatkom wciąż trudno znaleźć pracę, autorstwa Katarzyny Wójcik-Adamskiej (10.02.2011 r.) wyjaśniamy:
Red. Wójcik-Adamska cytuje ekspertkę PKPP Lewiatan Monikę Zakrzewską: - Zatrudnienie osób starszych rośnie bardzo powoli, mimo, że od półtora roku realizowany jest program „Solidarność pokoleń 50+”. Statystyki pokazują, że nie przynosi on spodziewanych efektów. Proces poprawy świadomości osób starszych, podniesienie samooceny, zwiększenia i dopasowania umiejętności to procesy długofalowe, które powinny odnieść pożądany skutek w postaci poprawy sytuacji tej grupy osób na rynku pracy. Założenia i cele umieszczone w „Programie Solidarność Pokoleń. Działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+” zakładają osiągnięcie efektów w dłuższym przedziale czasowym.
Zbyt radykalne jest także stwierdzenie Jacka Smagowicza, członka Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, oceniającego finansowanie kursów podnoszących kwalifikacje osób powyżej 50. roku życia: - To fikcja. Nie ma środków na ten program. Minister Rostowski zmniejszył o 70 proc. Fundusz Pracy, a przecież z jego środków miała być finansowana aktywizacja pracowników 50+. Pomimo zmniejszenia przez Ministra Finansów budżetu Funduszu Pracy przeznaczonego na działania aktywizacyjne, należy pamiętać, że Program w okresie 2008 – 30.VI.2010 r. w ponad 37 procentach był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a zaledwie w 11 procentach z budżetu Funduszu Pracy.