Wyjaśnienia artykułu "Samoobrona trzyma kasę w rządzie Tuska"
22-01-2010
W odpowiedzi na informacje prasowe w sprawie projektów systemowych realizowanych przez CRZL, Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich, informuje:
1. Do dziś Centrum RZL nie otrzymało żadnego oficjalnego stanowiska zawierającego zarzuty w sprawie nieprawidłowości przebiegu realizacji projektów systemowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (PO KL) oraz żadnych zaleceń pokontrolnych w tej sprawie.
2. Jedyną informacją, jaka znajduje się w posiadaniu Centrum RZL jest kopia pisma podpisanego przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Zarządzania EFS Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR) skierowanego do Dyrektor Departamentu Wdrażania EFS Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), w którym spośród zawartych 14 uwag - 6 dotyczy działań w projektach realizowanych przez Centrum RZL.
3. Niezwłocznie po otrzymaniu powyższych uwag Centrum RZL dokonało wewnętrznej kontroli i udzieliło stosownych wyjaśnień popartych kopiami z dokumentów źródłowych, przekazanych do Instytucji Pośredniczącej PO KL w dniu 11 stycznia br. wraz z dodatkowymi wyjaśnieniami przekazanymi w dniu 21 stycznia br.
4. W informacjach prasowych pojawiają się dwa zagadnienia zawarte także w wyżej przywołanym piśmie MRR:
a) procedura wyłonienia wykonawcy na rozszerzenie funkcjonalności systemu informatycznego,
b) procedura wyłonienia 18 wykonawców spośród 20 instytucji do przeprowadzenia szkoleń dla pracowników pomocy i integracji społecznej.
Ad. a) w sprawie wyłonienia jednego wykonawcy na rozszerzenie funkcjonalności systemu informatycznego – w jednym z projektów realizowanych przez Centrum RZL (jako beneficjent systemowy), zastosowano tryb zamówienia z wolnej ręki, ze względu na ochronę praw wyłącznych (prawa autorskie). Wynika to z faktu, iż wykonawca posiada majątkowe prawa autorskie do wdrażanego produktu. Tryb procedury i wyłonienie wykonawcy przeprowadzono w wyniku prac 7-osobowej komisji. Prawidłowość procedury potwierdziły dwie niezależne opinie prawne.
Ad. b) w odniesieniu do informacji prasowych dot. procedury wyłonienia 18 spośród 20 instytucji - wykonawców szkoleń - procedura dotyczyła szkoleń w zakresie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny. Dokumentacja w postępowaniach z zamówień publicznych potwierdza, że w pełni zachowana została konkurencyjność postępowania. Zamawiający skierował bowiem zapytania ofertowe do wszystkich 27 uprawnionych podmiotów (tj. podmiotów, które uzyskały zgodę ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego na prowadzenie specjalizacji w zawodzie pracownik socjalny). Podkreślenia wymaga, iż w zakresie tych szkoleń warunkiem ich ważnego przeprowadzenia jest uzyskanie uprawnień nadawanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Kryterium wyboru wykonawców do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia była cena, w związku z tym do negocjacji zostały zaproszone wszystkie podmioty, których cena nie przekroczyła maksymalnej kwoty określonej w budżecie projektu. Wszystkie postępowania były prowadzone przez odrębne komisje, powoływane każdorazowo do poszczególnego postępowania.
5. W związku z zarzutem niekompetencji pracowników Centrum RZL, informujemy, iż w okresie działalności Centrum RZL (od 2007 r.) zostało przeprowadzonych 21 kontroli i audytów, w tym 11 zewnętrznych (m.in. przez Najwyższą Izbę Kontroli, Urząd Kontroli Skarbowej – Audyt Zgodności, Państwową Inspekcję Pracy, Biuro Kontroli Wewnętrznej MPiPS) i 10 wewnętrznych, które nie stwierdziły nieprawidłowości w zakresie zadań realizowanych przez Centrum RZL. Ponadto uprzejmie informujemy, że proces rekrutacji w CRZL wymaga każdorazowo przeprowadzenia procedury konkursowej – w 3-stopniowym postępowaniu rekrutacyjnym, a ostateczna decyzja podejmowana jest kolegialnie przez co najmniej 3-osobową komisję rekrutacyjną.