submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem "Bezdomni umierają samotnie"

14-01-2010
W związku z artykułem Andrzeja Dryszela pt: „Bezdomni umierają samotnie”, opublikowanym w "Przeglądzie" 14 stycznia 2010 r., wyjaśniamy:
 
Autor napisał:
 
-         „ Gdy temperatury spadły, zaczęła się wielka przeprowadzka bezdomnych z ulic, pustostanów i domków w ogródkach działkowych. (...) Nie wszyscy zdążyli. (...) Listopadowe i grudniowe mrozy spowodowały śmierć ok. 80 osób.” – Nie wszystkie ofiary zimy były bezdomne.
 
-         „Wiadomo, że od czasu planu Balcerowicza zjawisko bezdomności stało się znaczącym i trwałym elementem naszej rzeczywistości. (...) Nic tu się nie zmieniło i nie zmienia.” – Zmienia się, choćby dzięki ustawie z 2006 r. o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla osób bezdomnych czy w wyniku konkursów Ministra Pracy i Polityki Społecznej, wspierających aktywizację społeczno-zawodową długotrwale bezrobotnych i bezdomnych. W latach 2007-2010 przeznaczono na ten cel 7 mln zł.
 
-         „W Danii (...) są doskonale wyposażone noclegownie z jednoosobowymi pokojami, salami gimnastycznymi i siłowniami. Wzięto też pod uwagę, że niektórym bezdomnym może nie odpowiadać pobyt w noclegowni. Dla nich wynajmuje się kawalerki (rodzinom – mieszkania wielopokojowe), gdzie pracownice pomocy społecznej przychodzą sprzątać i gotować, a czynsz płaci gmina.” – Minister Pracy i Polityki Społecznej, mając na realizację programu „Powrót osób bezdomnych do społeczności” kwotę 5 mln zł, wspiera takie projekty, które służą poprawie standardów noclegowniach czy schroniskach. Na przykład w jednym z projektów, realizowanym przez Diecezję Warszawsko-Praską, najaktywniejsi uczestnicy zawierali kontrakty i byli kierowani do pojedynczych mieszkań socjalnych.
 
-         „Ministerstwo podjęło działania w celu jednoznacznego ustalenia liczby bezdomnych. Dlatego też w resorcie powstał plan, by w 2009 r. zwrócić się do wszystkich wojewodów o przeprowadzenie w jednym, z góry określonym zimowym dniu badania, ilu noclegów udzielono we wszystkich noclegowniach. (...) Niestety, wojewodowie nie zdołali się dogadać, który to ma być dzień i badania nie przeprowadzono.” – Minister Pracy i Polityki Społecznej w piśmie do wojewodów określił termin badania na noc z 15 na 16 grudnia. Wyniki spisu będą znane do końca lutego 2010 r.
 
-         „Programem >>Powrót osób bezdomnych do społeczności<< zostało objętych 2,7 tys. bezdomnych.” – objęto nim znacznie więcej osób, zaś 2,7 tys. to liczba podpisanych indywidualnych programów wychodzenia z bezdomności, które są rodzajem kontraktu socjalnego, zawieranego przez ośrodki pomocy społecznej.
 
-         „I można być prawie pewnym, że za kilkadziesiąt lat tak samo jak dziś będziemy dowiadywać się o dziesiątkach bezdomnych zamarzających lub ginących w pożarach.” – Próbą zmiany tej sytuacji jest choćby specjalnie wydzielony II moduł projektu systemowego 1.18 "Tworzenie standardów instytucji pomocy i integracji społecznej" w ramach POKL "Kapitał Ludzki 2008-2013", w którym będą prowadzone prace nad tzw. Gminnym Standardem Wychodzenia z Bezdomności.
 
Biuro Prasowe MPiPS
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: