Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Osoby przebywające w domach pomocy społecznej są osobami podlegającymi powszechnemu systemowi ubezpieczeń zdrowotnych, opłacają składki zdrowotne i posiadają uprawnienia do korzystania ze świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia na takich samych zasadach jak pacjenci w opiece domowej. Wynika to z faktu, że domy pomocy społecznej nie są zakładami opieki zdrowotnej i nie mogą kontraktować bezpośrednio z oddziałem NFZu świadczeń opieki zdrowotnej. Pod naciskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, który zabiegał o zabezpieczenie świadczeń zdrowotnych w tym pielęgnacyjnych na właściwym poziomie mieszkańcom domów pomocy społecznej, w 2008 roku Narodowy Fundusz Zdrowia wprowadził zadaniową formę finansowania świadczeń pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej. Produkt ten miał poszerzyć dostęp do opieki pielęgniarskiej pacjentów między innymi przebywających w domach pomocy społecznej. W bieżącym roku Narodowy Fundusz z uwagi na ograniczone możliwości finansowe wycofał się z tego produktu zachowując finansowanie zakontraktowanych świadczeń do końca 2009 roku, przewidując tym samym kontraktowanie opieki pielęgniarskiej w 2010 roku w ramach opieki długoterminowej.
Nieprawdą jest, iż finansowanie świadczeń pielęgniarskich jest zadaniem nowym gdyż obecne regulacje prawne obowiązują od momentu wdrożenia reformy ochrony zdrowia. Prawdą jest, iż wyegzekwowanie należnych praw względem tej grupy pacjentów napotykało na problemy. W praktyce pomoc społeczna finansowała i finansuje czynności pielęgniarskie.
Obecnie resort pracy wspólnie z resortem zdrowia czynią starania aby należne świadczenia zabezpieczone były na odpowiednim poziomie i realizowane przez pielęgniarki, które do tej pory pracowały w domach pomocy społecznej, eliminując równocześnie występujące obecnie zjawisko podwójnego finansowania świadczeń zdrowotnych przez mieszkańców domów pomocy społecznej poprzez opłacaną składkę zdrowotną i w części opłat ponoszonych z tytułu pobytu w domu pomocy społecznej. Niezbędnym jest aby w docelowych rozwiązaniach pacjent niezależnie od miejsca pobytu miał gwarantowany katalog dostępnych świadczeń egzekwowalnych w praktyce. Obecnie ze względu na zbyt dużą liczbę pacjentów przypisanych do jednej pielęgniarki świadczenia te nie zabezpieczają w sposób wystarczający potrzeb pacjentów.
Biuro Prasowe
MPiPS