submenu
content

sprostowanie do artykułu "REFORMA BEZ PIENIĘDZY"

29-07-2009
W związku z opublikowaniem w dniu 29 lipca 2009 r., przez „Nasz Dziennik” nr 176 (3497) artykułu pt. „Reforma bez pieniędzy” uprzejmie informuję, że na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakładce „projekty aktów prawnych” dostępne są projekty dokumentów nad którymi trwają obecnie prace w resorcie. Projekty aktów prawnych dotyczące m.in. osób niepełnosprawnych i ich pracodawców dodatkowo są zamieszczane na stronie internetowej Biura Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych.
Biorąc pod uwagę powyższe, głęboki niepokój budzi świadomość, że autorka artykułu Pani Anna Ambroziak nie zapoznała się z dokumentami udostępnionymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, lecz przywołała propozycje zmian, które były przedmiotem prac w roku 2008 i zostały ujęte w nowelizacji ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 237, poz. 1652).
W wyniku nowelizacji ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r., której celem było przede wszystkim dostosowanie przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych do nowych regulacji wspólnotowych  w zakresie udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne, z dniem 1 stycznia 2009 r. wprowadzono szereg zmian, które niezgodnie z prawdą zostały wymienione jako propozycje kolejnej reformy rządu. Przywołane w przedmiotowym artykule zmiany związane m.in. z:
-zastąpieniem systemu dofinansowania do wynagrodzeń i refundacji składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcom zatrudniającym osoby niepełnosprawne systemem subsydiów do zatrudnienia w wysokości do 75% kosztów płacy dla pracodawców wykonujących działalność gospodarczą i do 90% kosztów płacy dla pracodawców niewykonujących takiej działalności,
-rozszerzeniem katalogu dodatkowych kosztów zatrudniania osób niepełnosprawnych, możliwych do zrekompensowania pracodawcom, którzy je ponieśli,
-przyznaniem prowadzącym zakłady pracy chronionej możliwości otrzymania rekompensaty kosztów budowy i rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych,
były przedmiotem prac parlamentarnych w 2008 r. i weszły już w życie. Rząd nie przygotowuje kolejnej zmiany w tym zakresie.

Na koniec informuję, że obecnie trwają prace nad projektem Założeń do ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a nie nad projektem ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, jak zostało wskazane w opublikowanym artykule. Projekt „Założeń” został udostępniony na przywołanych powyżej stronach internetowych.

1' Rozporządzenie Komisji (WE) Nr 800/2008 z dnia 6 sierpnia 2008 r. uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze wspólnym rynkiem w zastosowaniu art. 87 i 88 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych) (Dz. Urz. WE L 214  z 09.08.2008, str.3).
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: