submenu
content

Wyjaśnienia w związku z artykułem "Biednemu prawo w oczy"

17-06-2009
W związku z artykułem redaktor pani Ewy Siedleckiej Biednemu prawo w oczy  (Gazeta Wyborcza z 17 czerwca 2009 roku) pragniemy wyjaśnić, że MPiPS popiera udzielanie darmowych porad prawnych osobom ubogim. Chcemy jednak uniknąć sytuacji, że osoba niezamożna będzie mieć „na papierze” prawo do pomocy prawnej, a samej pomocy nie zdoła otrzymać.  Stanowiąc prawo musimy gwarantować jego realizację.
 
Zgodnie z założeniami do projektu ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej i informacji prawnej dla osób fizycznych powiatowe i miejskie centra pomocy rodzinie byłyby odpowiedzialne za zorganizowanie systemu pomocy prawnej przedsądowej oraz sądowej osobom najuboższym.
W związku z  propozycją nałożenia nowych obowiązków na instytucje pomocy społecznej należy bardzo dokładnie policzyć koszty
1. zorganizowania takiej pomocy;
2. udzielania porad prawnych;
3. zastępstwa procesowego adwokatów i radców prawnych.
Nakładanie nowych zadań na instytucje samorządowe bez zapewnienia ich finansowania, może spowodować niewydolność instytucjonalną. W ramach konsultacji międzyresortowych założeń do projektu MPiPS właśnie na aspekt organizacyjny i finansowy zwracało największą uwagę.
 
Artykuł zawiera nieścisłości oraz stwierdzenia nieprawdziwe. W swoim piśmie MPiPS nie kalkulował kosztów udzielanych porad prawnych zakładając, że wszyscy dotychczasowi klienci pomocy społecznej zwrócą się o poradę dwa razy w roku, jak napisała autorka artykułu. Kalkulacja oparta była na założeniu, że o poradę może zwrócić się jedynie część osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej (a nie „opieki społecznej”, jak podaje Gazeta Wyborcza), tj. 700 tys. osób (przybliżona liczba osób pobierających zasiłki stałe i okresowe).
 
Ponadto autorka artykułu nie wspomniała, że liczne uwagi do projektu złożył Minister Finansów oraz Prezes Rządowego Centrum Legislacji.
 
MPiPS  deklaruje swoją pomoc w dalszych pracach nad założeniami do projektu ustawy. Należy przypomnieć, że przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Społecznej uczestniczył w pracach nad założeniami do systemu nieodpłatnej pomocy prawnej podczas poprzednich inicjatyw Ministrów Sprawiedliwości.
 
 
Biuro Prasowe MPiPS
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: