Wyjaśnienie w związku z artykułem "Nauczyciele dostaną marne ochłapy"
06-02-2009
W „Super Expressie” z 6 lutego 2009 r. zamieszczono artykuł „Nauczyciele dostaną marne ochłapy”, który bazuje na obliczeniach wykonanych przez MPiPS na zamówienie redakcji. Niestety, redakcja błędnie zamieściła dostarczone wyniki.
Wyliczenia zostały dokonane – zgodnie z ustaleniami z redakcją „Super Expressu” – dla wysokości zarobków brutto, a nie jak to podano – netto. Tak więc w 1 kolumnie tabeli przedstawiono wysokość zarobków brutto, zaś oczekiwane wysokości świadczeń kompensacyjnych netto (kolumna 2-4 tabeli), co w sposób istotny zaniża relację wysokości świadczenia do pobieranych wynagrodzeń.
Nieporozumieniem jest użycie w nagłówku tabeli określenia „nowe pomostówki” zamiast „świadczenia kompensacyjne”. Autorzy tworzą swoistą zbitkę wyrazów mylącą dwa rodzaje świadczeń: emerytury pomostowe z świadczeniami kompensacyjnymi dla nauczycieli. Świadczenia te są przyznawane na innych warunkach oraz różnią się formułą naliczania. Użycie tutaj nazwy „nowa pomostówka”, może sugerować czytelnikom, że wszyscy nauczyciele dostaną pomostówkę, czyli emeryturę pomostową zgodnie z ustawą z 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych. A to nie jest prawdą.
Wyjaśnienia wymaga również zamieszczona w artykule wypowiedź:
„Posłowie dokonali wstępnych wyliczeń i są zszokowani. To są grosze. Państwo będzie musiało dopłacać w takim przypadku nauczycielom dodatek pielęgnacyjny do wysokości najniższej emerytury – mówi Poseł Stanisław Szwed”.
Obecnie najniższa emerytura wynosi 636,29 zł brutto (560,14 zł netto). Jak widać żadna z przedstawionych w tabeli wysokości netto świadczeń emerytalnych nie jest poniżej najniższej emerytury, a więc nie ma mowy tutaj o żadnym wyrównaniu do wysokości najniższej emerytury. Dodatek pielęgnacyjny zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu ubezpieczeń Społecznych artykuł 75 przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty, jeżeli osoba ta została uznana za całkowicie niezdolną do pracy oraz do samodzielnej egzystencji albo ukończyła 75 lat życia.
Podsumowując, nieprawdą jest, że kryterium przyznawania dodatku pielęgnacyjnego bazuje na wysokości świadczenia emerytalnego, dodatek pielęgnacyjny jest przyznawany bez względu na wysokość otrzymywanego świadczenia emerytalnego. Tym bardziej nie ma możliwości podnoszenia wysokości świadczenia emerytalnego poprzez przyznanie dodatku pielęgnacyjnego.
Brak jest również informacji o czasowym charakterze projektowanych świadczeń dla nauczycieli. Świadczenie kompensacyjne nauczyciele będą pobierać tylko do momentu ukończenia przez nich powszechnego wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 lat mężczyźni). Po tym czasie dostaną oni emeryturę naliczaną według nowych zasad. Należy zauważyć, że świadczenie kompensacyjne będzie wypłacane ze środków budżetu państwa, a więc w miarę wypłat świadczenia nie będzie malała wartość indywidualnego kapitału emerytalnego zgromadzonego przez ubezpieczonego na swoim koncie (zarówno ZUS jak i OFE). Przeciwnie, w kolejnych latach kapitał ten będzie przyrastał dzięki waloryzacji składek i kapitału początkowego (na koncie w ZUS) oraz stopie zwrotu (na koncie w OFE).
Podsumowując artykuł zamieszczony w Super Expressie z dnia 6 lutego 2008 r. nie spełnia wymogów rzetelnej informacji. Zawarte w nim błędy i nieścisłości są na tyle poważne, że jedynie mogą wprowadzić w błąd czytelnika. Naszym zdaniem redakcja – o ile zależy jej na rzetelnym dziennikarstwie i rzeczywistej informacji – powinna zamieścić odpowiednie sprostowanie wraz poprawioną tabelą(wariant w ujęciu brutto lub wariant w ujęciu netto).