Wyjaśnienie w związku z artykułem "Starsi pracownicy mogą nie otrzymać odpraw em
15-01-2009
W wyniku nowelizacji art. 103 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, dokonanej ustawą z dnia 21 listopada 2008 r. o emeryturach kapitałowych ( Dz. U. Nr 228, poz. 1507 ), emeryci pozostający w zatrudnieniu nabyli prawo do łącznego pobierania emerytury i wynagrodzenia za pracę bez konieczności uprzedniego rozwiązania i ponownego nawiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywali pracę przed dniem nabycia prawa do emerytury.
Zgodnie z art. 921 Kodeksu pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pracownik, który otrzymał odprawę, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Z treści tego przepisu wynika, że prawo do odprawy emerytalnej zależy od spełnienia przez pracownika dwóch przesłanek: nabycia prawa do emerytury oraz rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę.
Istotne jest wyjaśnienie treści przesłanki „rozwiązanie stosunku pracy w związku z przejściem na emeryturę”, w odniesieniu do pracownika pobierającego emeryturę w dacie ustania stosunku pracy. W tym zakresie Sąd Najwyższy dokonał interpretacji powołanego art.921 k.p., i w wyroku z dnia 11 października 2007 r. ( sygn. akt III PK 40/07) stwierdził, iż „ z art. 921 1 § k.p. wynika, że użyte w nim sformułowanie „przejście na emeryturę” oznacza zamianę statusu pracownika lub pracownika emeryta na status wyłącznie emeryta, w związku z czym przewidziana w tym przepisie odprawa emerytalna przysługuje pracownikowi, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z tak rozumianym przejściem pracownika na emeryturę, choćby ją wcześniej pobierał, chyba że już wcześniej skorzystał z uprawnienia do tej odprawy”. Zdaniem Sądu Najwyższego, dla nabycia prawa do odprawy nie jest konieczne przejście na emeryturę równocześnie z rozwiązaniem z tego powodu stosunku pracy.
Pracownik kontynuujący zatrudnienie po nabyciu prawa do emerytury i pobierający z tego tytułu świadczenie emerytalne oraz wynagrodzenie za pracę, nabędzie prawo do odprawy emerytalnej w dniu, w którym rozwiąże stosunek pracy z powodu przejścia na emeryturę, rozumianego jako zamianę statusu „pracującego emeryta” na status wyłącznie emeryta.