submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułami "Nowe przepisy bhp najbardziej uderzą w małe

14-11-2008
Nie jest prawdziwa informacja, zawarta już w samym tytule oraz w treści artykułu, dotycząca kosztów jakie będą musieli ponieść pracodawcy w związku z przewidzianym w projekcie ustawy ( art. 2091 § l, pkt 2, lit. b), obowiązkiem wyznaczenia pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników, zgodnie z przepisami o ochronie przeciwpożarowej. Obowiązek wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i zapewnienia ewakuacji osób w razie pożaru wynika bowiem z obowiązującego już od wielu lat art. 4 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1229, z późno zm.).
 
A więc nie jest to obowiązek nowy. Zgodnie z brzmieniem art. 3 wyżej wymienionej ustawy, obowiązek zabezpieczenia budynku, obiektu lub terenu przed zagrożeniem pożarowym lub innymi zagrożeniami, spoczywa na osobach fizycznych, osobach prawnych, organizacjach lub instytucjach korzystających ze środowiska, budynku, obiektu lub terenu. Właściciel, zarządca lub użytkownik budynku, obiektu lub terenu, a także podmioty o których mowa wyżej, ponoszą odpowiedzialność za naruszenie przepisów przeciwpożarowych. Właściciel budynku, obiektu budowlanego lub terenu, zapewniając ich ochronę przeciwpożarową, jest obowiązany wykonać czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej wymienione w punktach 1 do 7 art. 4 ust 1. Odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej, stosownie do obowiązków i zadań powierzonych w odniesieniu do budynku, obiektu budowlanego lub terenu przejmuje w całości lub w części - ich zarządca lub użytkownik, na podstawie zawartej umowy cywilnoprawnej ustanawiającej zarząd lub użytkowanie. W przypadku, gdy umowa taka nie została zawarta, odpowiedzialność za realizację obowiązków z zakresu ochrony przeciwpożarowej spoczywa na faktycznie władającym budynkiem, obiektem budowlanym lub terenem. Z przepisów tych wynika, że na pracodawcy, który jest zazwyczaj właścicielem, użytkownikiem lub zarządcą budynku, obiektu budowlanego lub terenu spoczywa obowiązek wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej. W imieniu pracodawcy mogą wykonywać te czynności osoby posiadające kwalifikacje określone wart. 4, ust. 2b w/w ustawy. Od wielu już lat prowadzone są szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej i przeszkolono już kilka pokoleń takich specjalistów. W związku z tym za nieprawdziwą uważamy informację, że potrzeba będzie przeszkolić dodatkowo 1,9 mln takich osób. Szkolenia inspektorów ochrony przeciwpożarowej nie są ponadto szkoleniami bhp w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 2375 Kodeksu pracy, jak to pomyłkowo stwierdzono w tytule jednego z artykułów. Tak więc obowiązki w zakresie ochrony przeciwpożarowej wynikają już z obowiązującego prawa i problemy z wdrożeniem obowiązku wynikającego z art. 2091 § 1, pkt 2, lit. b znowelizowanego Kodeksu pracy będą mieli tylko ci pracodawcy, którzy dotychczas nie w pełni przestrzegali przepisów ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
 
Prawdziwa jest natomiast informacja zamieszczona w artykule, że nieumieszczenie obowiązku dotyczącego wyznaczenia pracownika do wykonywania czynności w zakresie ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji pracowników w Kodeksie pracy zostanie przez Komisję Europejską potraktowane jako niepełne wdrożenie do polskiego prawa obowiązków wynikających z art. 8 ust. 2 dyrektywy 89/391/EWG z dnia 12 czerwca 1989 roku, co może skutkować pozwem do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: