submenu
content

Wyjaśnienie dotyczące artykułu "Ministerstwo zwalnia"

20-08-2008

W odpowiedzi na artykuł pani redaktor Moniki Romanowskiej pod tytułem "Ministerstwo zwalnia" zamieszczony w Gazecie Wyborczej (dodatek kielecki z dnia 20 sierpnia 2008 roku) MPiPS uprzejmie wyjaśnia, że nie zamierza nikogo zwalniać. MPiPS w ramach swoich kompetencji odpowiada za funkcjonowanie Domów Pomocy Społecznej. Celem, dla którego powołano DPS-y do życia jest opieka nad ich mieszkańcami. DPS-y świadczą usługi bytowe, opiekuńcze, wspomagające i edukacyjne na poziomie obowiązujących standardów. Domy nie świadczą podstawowych usług zdrowotnych, ponieważ nie posiadają statutu zakładu opieki zdrowotnej. Mają natomiast obowiązek umożliwienia i zorganizowania dostępu mieszkańców do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w ramach obowiązujących przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków NFZ. Osoby przebywające w domach pomocy społecznej i objęte powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym mają takie same prawo do świadczeń medycznych jak każdy inny mieszkaniec naszego kraju bez względu na miejsce zamieszkania.

MPiPS chce wyeliminować sytuację, że świadczenia opłacone już raz przez pensjonariusza są opłacone powtórnie z dotacji na funkcjonowanie placówki lub nawet z opłat dodatkowych wnoszonych przez mieszkańców oraz ich rodziny.
 
Ministerstwo uważa, że pielęgniarki wykonujące podstawowe świadczenia pielęgniarskie powinny być opłacane przez NFZ.  Muszą więc podnieść swoje kwalifikacje (to jest warunek stawiany przez NFZ), aby móc podpisać odpowiednie kontrakty w NFZ.  Te same pielęgniarki będą mogły świadczyć usługi ponadstandardowe w DPS, ponieważ do świadczenia usług ponadstandardowych domy mają prawo. 
 
Zdajemy sobie sprawę, że podniesienie kwalifikacji nie może odbyć się z dnia na dzień. Odpowiedni kurs trwa co najmniej pół roku. Dlatego zachęcamy, aby już dziś podjąć działania i nie czekać aż do momentu, kiedy będzie za późno.
 
Uważamy, że takie postawienie sprawy jest słuszne:
- pielęgniarki podniosą swoje kwalifikacje i zachowają pracę;
- mieszkańcy domów przestaną podwójnie opłacać podstawową opiekę medyczną. Zaoszczędzone środki będą mogli przeznaczyć na dodatkowe usługi medyczne. Otrzymają również usługę lepszej jakości, bo świadczoną przez lepiej wykształcony personel.
 
Nie ma więc mowy o żadnych zwolnieniach. Mówimy natomiast o podniesieniu poziomu opieki i porządkowaniu finansów.
 
Bardzo nam zależy na rzetelnym informowaniu opinii publicznej. Tytuł Ministerstwo zwalnia, a następnie informacja „resort pozostawia podopiecznych bez opieki” ma się nijak do treści artykułu. W samym artykule rzetelnie zostały przedstawione różne punkty widzenia, jednak bez odwołania się do stanowiska MPiPS, mimo że autorka otrzymała od ministerstwa potrzebne jej informacje, rozmawiała z pracownikiem odpowiedniego departamentu. Ba! nawet autoryzowała jego wypowiedź.

Autorka słusznie kończy swój artykuł stwierdzeniem, że pismo ministerstwa jest propozycją zmian. Dodajmy, że na lepsze.
 
Bożena Diaby
Dyrektor Biura Prasowego
Rzecznik MPiPS
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: