Wyjaśnienie do artykułu "Samotne matki będą głodować"
26-06-2008
Artykuł „Samotne matki będą głodować” zamieszczony w dniu 26 czerwca 2008 r. w Super Expressie dezinformuje czytelników. Przedstawia nieprawdziwe dane i wysnuwa z nich jeszcze gorsze wnioski.
A więc po kolei.
Zgodnie z art. 45 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (Dz.U. Nr 192, poz. 1378) (www.mpips.gov.pl, zakładka po lewej stronie „system świadczeń rodzinnych”), który to artykuł wszedł w życie z dniem 3 listopada 2007 r., decyzje na okres zasiłkowy od dnia 1 września 2007 r. do 31 sierpnia 2008 r. zostały przedłużone do dnia 30 września 2008 r. Przedłużenie okresu zasiłkowego jest dokonane z urzędu przez gminę.
Innymi słowy twierdzenie Super Expressu, że „tego miesiąca (września) zrozpaczone matki mogą nie dostać ani grosza” jest nieprawdziwe.
Kolejna sprawa. Prawdą jest, że na podstawie ustawy świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługiwać będą od października 2008 r. Jest również prawdą, że wnioski o ustalenie prawa do świadczeń będzie można składać począwszy od 1 sierpnia 2008 r. Ale na tym prawda podana w Super Expressie się kończy.
Obecnie w Sejmie RP trwają prace nad nowelizacją ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Nowelizacja ma ułatwić sprawną wypłatę zaliczek alimentacyjnych z naowgo Funduszu Alimentacyjnego. Do każdej ustawy muszą być wydane rozporządzenia. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie sposobu i trybu postępowania, sposobu ustalania dochodu oraz wzorów wniosku, zaświadczeń i oświadczeń o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego, niezbędne do rozpoczęcia przyjmowania, od 1 sierpnia br., wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego jest już gotowe. Zostanie jednak podpisane przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej dopiero po uchwaleniu przez Sejm nowelizacji ustawy (prawdopodobnie w pierwszej połowie lipca 2008).
Na stronach Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w czerwcu br. opublikowany został ostateczny tekst projektu rozporządzenia wraz z komunikatem, że rozporządzenie to nie ulegnie zmianie i podpisane zostanie przez Ministra niezwłocznie po uchwaleniu nowelizacji ustawy przez Sejm RP. Dzięki temu realizatorzy ustawy (gminy oraz komornicy sądowi) mogą wcześniej zapoznać się z wzorami wniosków i przygotować się organizacyjnie do wypłat.
Dodatkowo Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej już w lutym 2008 r. zorganizowało dwa spotkania informacyjne z przedstawicielami urzędów wojewódzkich oraz gmin przekazując wszystkie informacji konieczne dla sprawnego wdrożenia ustawy w życie.
Wszystkie te dane są dostępne na stronach internetowych ministerstwa oraz Sejmu. Biuro Prasowe MPiPS również służy informacjami i adresami internetowymi, jeżeli dziennikarz się po nie zwróci (adres: ). Tylko od dociekliwości, rzetelności i pracowitości dziennikarza zależy, czy te możliwości wykorzysta w swojej pracy. Twierdzenie „Ministerstwo Pracy nie raczyło nam odpowiedzieć …” jest przerzucaniem swojej odpowiedzialności na innych. Przy okazji dezinformuje się samotne matki z dziećmi i tak już pokrzywdzone przez los i wywołuje się, zupełnie niepotrzebnie i niesłusznie, poczucie zagrożenia.
Na twierdzenia w stylu „pół miliona samotnych matek nie dostanie na czas pieniędzy”, „skutki urzędniczego partactwa będą zatrważające”, „wszystko przez bezdusznych i leniwych urzędników” spuśćmy zasłonę litościwego milczenia. Gdybyśmy chcieli posłużyć się poetyką używaną przez Super Express, tym razem moglibyśmy mówić o partactwie leniwych i bezdusznych dziennikarzy Super Expressu.
Z wyrazami szacunku
dyrektor Biura Prasowego
dr Bożena Diaby