Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Do 4 kwietnia 2011 r. żłobki funkcjonowały zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r., Nr 14, poz. 89, z poźn. zm. j.t.). Wyśrubowane wymagania np. sanitarne oraz długie i trudne procedury tworzenia żłobków były główną przyczyną braku miejsc żłobkowych w Polsce. Ponadto, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej funkcjonowały różne klubiki dla najmłodszych dzieci, które często nie spełniały podstawowych standardów i działały poza wszelką kontrolą.
Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235) ma za zadanie m.in. stworzenie prostszych procedur w tworzeniu instytucji opieki dla dzieci w wieku do trzech lat, a także łagodzi wymagania, np. lokalowe i sanitarne, które zostały znacznie obniżone w stosunku do tych obowiązujących w żłobkach przed 4 kwietnia 2011 r.
Wszystkie te ułatwienia mają prowadzić do otwierania bądź tworzenia jak największej liczby placówek sprawujących opiekę nad dziećmi w wieku do trzech lat, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Kwestie wymagań sanitarnych i lokalowych zostały uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011 w sprawie wymagań lokalowych i sanitarnych dotyczących żłobków i klubów dziecięcych (Dz. U. Nr 69, poz. 367). Przepisy tego rozporządzenia są analogiczne do przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 sierpnia 20110 r. w sprawie rodzajów innych form wychowania przedszkolnego, warunków tworzenia i organizowania tych form oraz sposobu ich działania (Dz.U. Nr 161, poz. 1080).
Mając na uwadze, że w latach 2007 do 2010 powstało ok. 200 tys. miejsc przedszkolnych, należy uznać, że wymagania lokalowe i sanitarne dotyczące żłobków i klubów dziecięcych nie są tak wygórowane, jak sugeruje to autorka artykułu zamieszczonego w Rzeczpospolitej. Zgodnie z przepisami lokal, który nie spełnia norm budynków kategorii ZL II, powinien znajdować się na parterze i posiadać dwa wyjścia, przy czym jedno wyjście może prowadzić na klatkę schodową a drugim mogą być drzwi balkonowe lub okno, jeżeli jest nisko położone.
Zamieszczanie informacji na temat konieczności przeprowadzania remontów i ponoszenia dużych nakładów finansowych na dostosowanie lokalu, w którym ma być prowadzony żłobek lub klub dziecięcy, musi wynikać z faktu niezrozumienia przepisów.