submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Bezrobotni mogą wyłudzać dotacje z urzędu” (Dziennik Gazeta Prawna, 8.09.2011 r.)

12-09-2011

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej udostępniło nieodpłatnie dla wszystkich urzędów pracy system informatyczny Aplikacja Centralna (AC), umożliwiający gromadzenie i przetwarzanie informacji dotyczących wszystkich osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Wg stanu na 09 września 2011 r. AC zasilana jest danymi z 305 powiatowych urzędów pracy, co stanowi 90% ogółu urzędów pracy.
MPiPS ma świadomość, że pełne korzyści z wykonania i wdrożenia AC będą możliwe do osiągnięcia w momencie systematycznego zasilania aplikacji danymi przez wszystkie powiatowe urzędy pracy. W związku z tym w ostatnim okresie podjęto szereg działań propagujących wykorzystanie ww. systemu przez urzędy pracy, co skutkowało znacznym wzrostem liczby urzędów zasilających AC. W AC gromadzone są następujące dane opisujące osoby bezrobotne i poszukujące pracy: dane identyfikacyjne osoby, dane adresowe, aktualne i historyczne statusy osoby w urzędzie pracy, usługi i instrumenty rynku pracy świadczone aktualnie oraz w przeszłości na rzecz osoby bezrobotnej i poszukującej pracy, wynik weryfikacji z rejestrem PESEL.
Dzięki temu, że w bazie danych AC zgromadzone są aktualne informacje dotyczące osób bezrobotnych i poszukujących pracy obsługiwanych przez większość powiatowych urzędów pracy, urzędy mają zapewniony dostęp do następujących typów raportów o nieprawidłowościach, pozwalających ustalić związki beneficjentów z innymi urzędami pracy:

  • Osoby aktywne w innych jednostkach,
  • Osoby nieżyjące lub pozbawione obywatelstwa polskiego,
  • Osoby pobierające nienależnie zasiłek,
  • Osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu odmowy przyjęcia propozycji pracy i w okresie karencji zarejestrowały się, jako bezrobotne w innym PUP,
  • Osoby, które utraciły status osoby bezrobotnej z powodu niestawienia się w PUP w wyznaczonym terminie w i okresie karencji zarejestrowały się jako bezrobotne w innym PUP.

Oprócz tego AC zapewnia urzędom pracy dostęp do zestawień prezentujących:

  • Osoby nieposiadające adresu,
  • Osoby, dla których uzupełniono PESEL,
  • Osoby, dla których nie znaleziono PESEL.

Jednocześnie należy podkreślić, że pracownicy urzędów pracy odpowiedzialni za rejestrację i/lub obsługę osób bezrobotnych i poszukujących pracy poprzez AC mają bezpośrednią możliwość zweryfikowania wprowadzanych danych, opisujących daną osobę fizyczną, z rejestrem referencyjnym PESEL.
Reasumując należy stwierdzić, że większość urzędów pracy ma możliwość sprawdzenia, czy osoba rejestrująca się w urzędzie nie figuruje w rejestrach innego urzędu pracy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: