submenu
content

Wyjaśnienie w związku z komentarzem Marcina Bojanowskiego „Popracujmy nad bezrobociem” (Gazeta Wyborcza, 15 grudnia 2011 r.)

19-12-2011

Ministerstwo Pracy i polityki Społecznej zdaje sobie sprawę z niedoskonałości obecnego systemu mierzenia efektywności programów rynku pracy. W związku z powyższym zainicjowano projekt pn. „Monitorowanie efektywności polityki rynku pracy – Opracowanie metodologii badania efektywności  podstawowych aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu”. Celem projektu jest opracowanie metodologii badania efektywności brutto i netto poszczególnych aktywnych polityk rynku pracy w Polsce oraz przeprowadzenie badania efektywności tych instrumentów. W ramach projektu opracowany zostanie także podręcznik opisujący metodę prowadzenia badań efektywności aktywnych polityk rynku pracy, który zawierał będzie także podstawy teorii statystyki, ekonomii rynku pracy czy ekonometrii, w zakresie niezbędnym do zrozumienia i przeprowadzenia badania efektów tych instrumentów. W ramach projektu przeprowadzone zostanie także szkolenie pracowników publicznych służb zatrudnienia (PUP i WUP) z zakresu stosowania opracowanej metody, interpretacji wyników oraz sposobów ich wykorzystania. Wykonawca opracuje także raport z przeprowadzonych badań. Realizacja projektu rozpoczęła się w maju 2010 r., zaś zakończenie projektu przewidziane jest na listopad 2012 r.

Obecnie dane dotyczące efektywności podstawowych form aktywizacji są corocznie analizowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na podstawie dostępnej sprawozdawczości. Opierają się one na danych gromadzonych w ramach statystyki publicznej, tj. sprawozdaniach  MPiPS – 02 w zakresie wydatków z Funduszu Pracy i MPiPS-01 w zakresie m.in. zarejestrowanych i wyrejestrowanych z ewidencji prowadzonej przez urzędy pracy osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz liczby osób aktywizowanych i zatrudnionych po zakończeniu aktywizacji.

Na podstawie ww. sprawozdań co roku opracowywana jest informacja dotycząca efektywności podstawowych form aktywizacji zawodowej. W opracowaniu tym prezentowane są dane nt. :

Efektywności zatrudnieniowej – (tj. wskaźnik ponownego zatrudnienia) ustalonej jako stosunek liczby osób, które w trakcie programu lub w okresie do 3 miesięcy po zakończeniu udziału w określonej formie aktywizacji uzyskały zatrudnienie (tj. wyrejestrowały się z powiatowego urzędu pracy lub jeżeli w okresie do 3 miesięcy od czasu zakończenia udziału w programach nie zarejestrowały się w powiatowym urzędzie pracy) do liczby osób, które w danym roku zakończyły udział w określonej formie aktywizacji (dane z załącznika nr 6 do sprawozdania MPiPS-01).

Efektywności kosztowej – (tj. koszt ponownego zatrudnienia) ustalonej w wyniku podzielenia kwoty poniesionych wydatków w danym roku (kasowo - dane z MPiPS-02) na daną formę aktywizacji przez liczbę osób, które po zakończeniu udziału w danej formie aktywizacji uzyskały zatrudnienie w okresie do 3 miesięcy (dane z załącznika nr 6 do sprawozdania MPiPS-01).

Ponadto w opracowaniu za 2010 r. zaprezentowane zostały dane dotyczące:

Ogólnej efektywności zatrudnieniowej– (tj. wskaźnik ponownego zatrudnienia) ustalonej  jako stosunek liczby osób, które wyrejestrowały się z tytułu podjęcia pracy niesubsydiowanej w 2010 roku, do liczby zarejestrowanych osób bezrobotnych na dzień 31 grudnia 2009 roku (dane z MPiPS-01).

Ogólnej efektywności  kosztowej– (tj. koszt zatrudnienia) ustalonej w wyniku podzielenia kwoty poniesionych w 2010 roku wydatków ogółem na aktywne formy aktywizacji zawodowej (MPiPS-02) przez liczbę osób, które wyrejestrowały się z tytułu podjęcia pracy niesubsydiowanej w 2010 roku (MPiPS-01).

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: