submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Zasiłek w Irlandii, praca w kraju, a urzędnicy bezradni” (Gazeta Prawna, 8 lutego 2012 r.)

13-02-2012

W związku z artykułem „Zasiłek w Irlandii, praca w kraju, a urzędnicy bezradni”, autorstwa Pawła Jakubczaka, opublikowanym w „Gazecie Prawnej” z 8 lutego 2012 r., wyjaśniamy:

 

1. Nieprawdziwe jest stwierdzenie: „Po zarejestrowaniu się w Polsce bezrobotny będzie musiał się stawiać raz na trzy miesiące w PUP". Zgodnie z art. 55 ust. 5 rozporządzenia UE nr 987/2009 bezrobotny transferujący zasiłek do innego państwa powinien być kontrolowany przez służby zatrudnienia państwa poszukiwania pracy, tak jakby byłe bezrobotnym otrzymującym świadczenia z tego państwa. Oznacza to, że osoba pobierająca w Polsce transferowany z innego państwa UE zasiłek dla bezrobotnych, pomimo posiadania w Polsce statusu poszukującego pracy, powinna być kontrolowana przez PUP tak jak osoba posiadająca status bezrobotnego. Zgodnie z art. 33 ust. 3 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy bezrobotny ma obowiązek stawić się w powiatowym urzędzie pracy w terminie wyznaczonym przez ten urząd. Zazwyczaj powiatowe urzędy pracy wyznaczają terminy stawiennictwa bezrobotnych na co najmniej jeden raz w miesiącu.

 

2. Nieprawdziwe jest stwierdzenie: „Tak więc osoba, która pobiera zasiłek z zagranicy, nie zostanie go pozbawiona (...) dlatego, że tak naprawdę nie chce pracować." W myśl par. 2 ust. 13 rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowego trybu przyznawania zasiłku dla bezrobotnych, stypendium i dodatku aktywizacyjnego, powiatowy urząd pracy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania wojewódzkiego urzędu pracy o wystąpieniu w stosunku do osoby pobierającej w Polsce transferowany z innego państwa UE zasiłek dla bezrobotnych okoliczności, o których mowa w art. 33 ust. 4 pkt 1, 3-4a, 7 i 8 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, tj. m.in. o odmowie przyjęcia przez tę osobę propozycji odpowiedniej pracy. Zgodnie z art. 55 ust. 4 akapit drugi rozporządzenia UE nr 987/2009 wojewódzki urząd pracy niezwłocznie przekazuje te informacje do właściwego urzędu pracy w państwie, z którego zasiłek jest transferowany. W większości przypadków zagraniczny urząd pracy pozbawia w takiej sytuacji bezrobotnego prawa do zasiłku.

 

 

3. Nieprawdziwe jest stwierdzenie: „Jeśli bezrobotny oszuka PUP oświadczając, iż nie jest zarejestrowany w innym urzędzie na terenie Unii Europejskiej, dostanie zasiłek (...)”. Jeśli bezrobotny zarejestruje się w PUP po pracy za granicą, to zazwyczaj okres jego pracy w Polsce jest niewystarczający do przyznania mu zasiłku. W takiej sytuacji decyzję w sprawie zasiłku wyda marszałek województwa po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego przez wojewódzki urząd pracy. W ramach tego postępowania wojewódzki urząd pracy ma obowiązek skontaktować się z urzędem pracy w państwie poprzedniej pracy bezrobotnego w celu szczegółowego ustalenia okresów jego pracy w tym państwie oraz pobierania przez niego ewentualnych świadczeń dla bezrobotnych. Jeśli dany bezrobotny będzie rzeczywiście zarejestrowany również w urzędzie pracy tego państwa, to zagraniczny urząd przekaże te informację do wojewódzkiego urzędu pracy. W takiej sytuacji marszałek województwa nie tylko nie przyzna bezrobotnemu prawa do zasiłku, lecz również zawiadomi o zaistniałej sytuacji powiatowy urząd pracy, który z kolei pozbawi tę osobę statusu bezrobotnego. Oznacza to, że w praktyce takie oszustwo zawsze będzie wykryte przez polskie służby zatrudnienia.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: