submenu
content

Wyjaśnienie w związku z artykułem „Wyższy zasiłek za pracę na Ukrainie” („Gazeta Prawna”, 11 grudnia 2013 r.)

12-12-2013

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uprzejmie informuje, że zawarte w artykule stwierdzenie: „Okresy pracy [spełnione na Ukrainie lub w Macedonii] osób pozostających bez zatrudnienia mogą zostać uwzględnione na korzyść uprawnionego [na podstawie dwustronnych umów o zabezpieczeniu społecznym], tylko gdy chodzi o pobieranie zasiłku w zwiększonej kwocie lub przez dłuższy czas" nie jest zgodne z prawdą.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą o zabezpieczeniu społecznym: Okresy ubezpieczenia przebyte zgodnie z ustawodawstwem jednej z Umawiających się Stron są uwzględniane, jeżeli jest to niezbędne i jeżeli się one nie pokrywają, przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych zgodnie z ustawodawstwem drugiej Umawiającej się Strony, jeżeli osoba zainteresowana posiada okresy ubezpieczenia przebyte bezpośrednio przed utratą pracy zgodnie z ustawodawstwem tej drugiej Umawiającej się Strony. Z kolei w myśl art. 21 ust. 1 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Macedonii o zabezpieczeniu społecznym: Okresy ubezpieczenia przebyte zgodnie z przepisami prawnymi jednej z Umawiających się Stron są uwzględniane, w niezbędnym zakresie, przy ustalaniu prawa do zasiłku dla bezrobotnych zgodnie z przepisami prawnymi drugiej Umawiającej się Strony o ile osoba zainteresowana, bezpośrednio przed utratą pracy, posiada okresy ubezpieczenia przebyte zgodnie z przepisami prawnymi tej Umawiającej się Strony.

Z treści obu ww. przepisów wynika, że okresy ubezpieczenia spełnione w jednym państwie są uwzględniane w drugim państwie do celów ustalania prawa do zasiłku dla bezrobotnych, a nie tylko do określenia jego wysokości lub okresu pobierania, jak wskazano w treści artykułu.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: